Rahandusministeerium soovib 2016. aasta 1. jaanuariks planeeritud kütuseaktsiisi tõusud lükata ühe kuu võrra edasi, et tõsta 2016. aasta laekumist.
- Kütuseaktsiisi tõusu soovitakse kuu võrra edasi lükata Foto: Andres Haabu
Rahandusministeerium saatis valitsusele kooskõlastamisele eelnõu, millega lükatakse 2016. aasta 1. jaanuariks planeeritud kütuse aktsiisitõusud edasi ühe kuu võrra ehk 2016. aasta 1. veebruarile. Aktsiisitõus lükatakse edasi eesmärgiga tõsta kütuse aktsiisilaekumist 2016. aastal.
Eelnõu seletuskirjast selgub, et enne kütuseaktsiisi määrade tõstmist eeldatakse varasematele aastatele tuginedes, et kaupmehed soetavad nii bensiini kui diislikütuse varusid. Varude suurust on raske hinnata, kuna see sõltub mitmest tegurist, nagu näiteks nafta maailmaturu hind, vabad rahalised vahendid ning varude hoiustamiseks sobilik koht.Varude hindamisel on võetud aluseks varasemad aktsiisimäärade tõstmisele eelnenud perioodid. Mineviku andmete põhjal võib eeldada, et diislikütust varutakse ühe kuu tarbimisele vastav kogus ning bensiini poole kuu tarbimisele vastav kogus. Suuremate varude soetamisel jagunevad kogused üldjuhul kahe kuu vahel nii, et 1/3 esimesel ja 2/3 teisel kuul. Kuna bensiini puhul on varude suurus väike, siis eelduste kohaselt toimub varumine jaanuaris 2016.Diislikütuse puhul on eeldatud, et 1/3 varudest soetatakse detsembris 2015 ja 2/3 varudest jaanuaris 2016.Ülaltoodud eelduste avaldumise korral jagunevad aastate vahel mõjud järgmiselt – 2015. aastal jääb laekumata 20,6 mln eurot ning 2016. aastal laekub lisaks 16,4 mln eurot. Järgmise aasta mõju ei ole üks-ühele võrreldav 2015. aastaga, kuna jaanuari kogustelt tasutakse madalam määr ning see vähendab positiivset mõju. Kui aktsiisimäära tõstmist edasi lükata ühe kuu võrra, siis 2016. aastal on THI (0,27% / 12 kuud = 0,023%) väiksem ning 2017. aastal 0,023% võrra kõrgem.Eelnõu ei läbi tavapärast kooskõlastusringi, sest selle mõju huvigruppidele (aktsiisilaod, kütuse müüjad ja tarbijad) on positiivne ning eelnõu menetlemine peab olema põhjendatult kiireloomuline, et oleks võimalik selle jõustumine käesoleva aasta 1. novembril.
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.