Rõhuasetus riigieelarve üle arutlemise ei peaks olema mitte katteallikate otsimisel, vaid olemaolevate vahendite õiglasemal jagamisel ja riigikorralduse efektiivsemaks muutmisel, kirjutab ettevõtja Eugen Veges.
Sõiduautode erisoodustusemaksu kogumine, ettevõtete arvete deklareerimine, aktsiiside kergitamine ja muu analoogne tegevus jõukust ei suurenda. Maksulaekumise netotulu kasv ei tule mitte maksumaksjate pitsitamisest, vaid elanike ostujõu kasvust.
USAd nimetatakse immigrantide mekaks, Eestist aga lahkutakse. See ei tulene mitte ühiskonnakorralduste vanusest, vaid eri lähenemistest. Kuna elanike maksustamise ja sotsiaalsete tagatiste suhe peegeldab riikide suhtumist kodanikesse, siis visakem pilk mainitud riikide maksulähenemistele.
USA 2015. aasta riiklik maksulaekumise prognoos:
üksikisikute tulumaks 46%
tööjõumaksud (sotsiaalmaks) 32%;
ettevõtete tulumaks 13%;
aktsiisid 3%;
muud maksud 6%.
(Allikas: OMB National Priorities Project)
Eesti maksulaekumine:
üksikisikute tulumaks (sh omavalitsuste osa)18 %;
tööjõumaksud (sotsiaalmaks) 36%;
ettevõtete tulumaks 5%;
aktsiisid 13%;
käibemaks 27%;
muud maksud 1%.
Autor: Eugen Veges, Tuuli Seinberg
Seotud lood
Viimaste aastate majandusolukord on olnud keeruline ja muutusterohke. Laomajandustehnikaga tegeleva Agrovaru AS jaoks on hetkel suurimaks väljakutseks käibe hoidmine samal tasemel ning kulude vähendamine müügi- ja tööprotsesside efektiivistamise kaudu. "Kuna klientide nõudlus on vähenenud, peame tegema rohkem tööd, et leida üles need vähesed kliendid," selgitab tegevjuht Jarno Mänd.
Enimloetud
5
“Vaevalt keegi turul tänases seisus kingitusi teeb.”
Hetkel kuum
Loe tasuta ja anna oma hääl!
Arestitud pool miljonit, viide maksupettusele
“Vaevalt keegi turul tänases seisus kingitusi teeb.”
Tagasi Raamatupidaja esilehele