Vassiljevi sõnutsi võib käibemaksuseaduse muutmise seadus raamatupidajad nii välja vihastada, et lendlehti kuludesse ei kanta.
Viktor Vassiljev: Eelmise nädala neljapäeval võeti siin rõõmsalt vastu käibemaksuseaduse muutmise seadus, see sama, mille president tagasi lükkas. Ega siin pikalt ei ole sellest rääkida - millegipärast arvati, et mingi väike osa ettevõtjaid on petturid ja otsustati karistada kõiki, et las aga kirjutavad deklaratsioonid oma 1000-euroste arvete kohta, las esitavad iga kuu. Karistati kõiki, rong oleks nagu läinud.
Aga vahepeal helistas mulle mitu raamatupidajat, kes olid tulivihased ja lausa nõudsid, et ma tuleks ja räägiks asjast. Sellepärast, et ei ole see asi niisama lihtne, nagu meile tundus neljapäeval. Nimelt on ju hulk väikefirmasid, kus iga kuu ei olegi raamatupidajal midagi teha, vaid kord aastas tehakse aastaaruanne, see ongi kõik. Aga kui nüüd on ikka aasta jooksul kümme arvet esitatud, mis on juhuslikult 1000-eurosed, siis tuleb raamatupidajale maksta iga kuu palka. Väikeettevõtjad peavad endale soetama raamatupidamisprogrammid, mis maksavad hunniku raha. Need on päris suured väljaminekud. Loodetav maksutulu, mis sellega saadakse, on võib-olla 30 miljonit, aga kulud nii riigile kui ka erasektorile on tunduvalt suuremad.Peale selle on olemas selline nüanss, mida raamatupidajad teavad väga hästi, et suur osa ettevõtjaid töötavad konsignatsiooniga, annavad kauba konsignatsiooniks. Tähendab arve kirjutatakse välja 15. mail ja samal päeval tekib ka käibemaksukohustus, aga see, kellele kaup üle anti konsignatsiooniks kuuks ajaks või kaheks või kolmeks kuuks, temal tekib käibemaksukohustus alles kahe või kolme kuu pärast. Ja kui nüüd hakatakse neid käibemaksudeklaratsioone esitama ja omavahel võrdlema, tembeldab arvutiprogramm nii arve esitaja kui ka kauba vastuvõtja mõlemad käibemaksupetturiteks. Siis tuleb luua Maksuameti juurde mingi lendsalk, mis hakkab tegelema karistusoperatsiooniga. Nad peavad üle terve Eesti ringi sõitma ja neid andmeid käsitsi võrdlema ja ümber arvutama hakkama, nii et segadust kui palju.Räägitakse küll, et maaslamajat, seda õnnetut väikeettevõtjat ei lööda, aga veel kaks seadusemuudatust algatati eelmise nädala neljapäeval. Ühega lõpetatakse 64-euroste transporditoetuste maksmine, mis oli väga suureks abiks paljudele väikeettevõtjatele ja samamoodi ka auto kasutamiselt käibemaksu mahaarvamine tõmmatakse 50% peale. Paljudele on ametiauto ainuke asi, millega nad pääsevad oma töökohta, kui nad elavad kuskil maakohas ja töötavad linnas või teises maakohas, nii et see on küllaltki kõva löök just nimelt väikeettevõtjate pihta.Igal juhul raamatupidajad ütlesid nii, et nagu oma arsti ei tasu välja vihastada, ei tasu välja vihastada ka oma raamatupidajat, see võib kurvalt lõppeda. Kui mõni poliitik võib-olla lootis, et valimiste puhul saab mingid pastakad või lendlehed oma firmakuludesse kanda, siis nüüd, kui nad kavatsevad oma raamatupidajale midagi sellist pakkuda, siis raamatupidaja ütleb, et ei-ei, selline poliitiline tegevus ei olnud minu huvides ja mine selle arvega, kuhu tahad. Nii et inetult see tehti, aga raamatupidajad on minu kaudu oma sõna öelnud ja raamatupidajaid on palju, nad on päris arvestatav osa kõigist töötajatest, Eesti elanikkonnast ja ka valijatest.
Allikas: XII Riigikogu stenogramm 12. maist, VII istungjärk. Teksti on lühendatud .
Vastukaaluks ülaltoodud arvamusele kirjutas meile üks lugeja, kelle kommentaari toome samuti ära:
"Mina ei soovi, et minu nimel võtaks sõna keskerakonda kuuluv Viktor Vassiljev.
Seadusemuudatus on nõme, aga seal pole siiski selliseid asju kirjas nagu isehakanud "aadlik" väidab.Väikefirma peab esitama käibedeklaratsiooni siis, kui ta on käibemaksukohustuslane, ainuüksi 1000.- arve väljastamine ei tee teda km-kohuslaseks.Teiseks, kui oled kauba partneri juurde hoiule viinud ning tegemist ei ole käibega, siis ei ole vaja käibemaksu selles perioodis arvestada ning mingit segadust ei teki. Alles siis kui tegemist on müügiga, arvestad käibemaksu. Lihtne.Seadus on nõme, kuigi raamatupidajad peaksid rõõmustama - rohkem tööd = rohkem palka.Olgem ausad, säärane süsteem vähendab tegelikult maksupettust. Probleemid on tekkiva andmehulga kasutamisega. Kuidas garanteeritakse, et andmeid kasutatakse ainult selleks, milleks too seadusemuudatus ette näeb?"
Mida arvad seadusest ja antud sõnavõtust sina?
Autor: Tuuli Seinberg, raamatupidaja.ee
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.