Eesti Panga statistika järgi on Eestis ühe otsekorraldust kasutava kliendi kohta sõlmitud umbes 3 otsekorralduslepingut, selliseid kliente on pea 700 000. Otsekorraldus asendub 1. veebruaril 2014 e-arve püsimaksega.
Eesti Panga makse- ja arveldussüsteemide osakonna peaspetsialist Rainer Olt ütles, et ettevõtte jaoks on suurima muutusena võimekus väljastada e-arveid, mis vastavad pankade vahel kokkulepitud standardile.
„Paljude jaoks tähendab ikka veel tavalise pdf formaadis saadetud arve e-arvet, mis aga nii pole. Digi-arve on sama mis digi-retsept, seda ei saa kätte võtte, see asub netis,“ sõnas E-arvekeskuse juht Margus Tammeraja.Eesti Pank julgustab ettevõtteid juba kasutama pikki kontonumbriga arveid. „See aitab muutustega sujuvamalt harjuda,“ selgitas Olt.
Ettevõtja kasud SEPA-st
• Raha ja aja kokkuhoid – SEPA annab võimaluse teha kõiki makseid ühelt keskselt pangakontolt. Pärast 1. veebruari 2014 on kõik väljaminevad ja sissetulevad maksed on ühes formaadis.• E-teenused – makseid saab kombineerida innovaatiliselt ning mugavate teenustega, näiteks e-arve ja mitmesugused maksmisvõimalused internetis.• Rahvusvahelisus – lihtsam on arveldada välismaal kasutades Eestis asuvat pangakontot või kasutada mõnes teises euroala riigis asuva panga soodsamaid teenuseid
Olti sõnul on ettevõtetel võimalus kasutada operaatori teenuseid e-arvete väljastamiseks.
Seotud lood
Eesti Pangaliidu kinnitusel oli novembri alguse seisuga 26% otsekorralduse makselepingutest vormistatud ümber e-arvel põhinevateks püsimakselepinguteks, tõustes detsembri alguseks hinnanguliselt 40%-ni.
SEPA-le üleminekuni on jäänud veel 73 päeva, senise 10 korra asemel arveldavad pangad omavahel 1. veebruarist 2014 ainult 5 korda päevas. Ettevõtted peavad arvestama, et uus kord teeb laekumised aeglasemaks ütles Eesti Panga esindaja.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.