Kes pole veel 1. veebruariks uuteks maksetingimusteks (SEPA) üleminekuks valmistuma hakanud, sel on seda pangaliidu hinnangul viimane aeg teha.
Eesti liitumine ühtse euromaksete piirkonna SEPAga järgmise aasta veebruarist toob kaasa kaks tajutavat muutust - asendatakse otsekorraldused automaatselt e-arve püsimakseteenusega ning tuleb harjuda senisest pikema kontonumbriga.
Kõik suuremad otsekorralduste abil arveldavad ettevõtted on praeguseks uuele teenusele üleminekuks valmistumas. „Veel on viimane aeg seni arendustöödega oodanud ettevõtetel jalad kõhu alt välja võtta ja koostöös pangaga vajalike arendustegevustega alustada,“ ütles Pangaliidu tegevjuht Katrin Talihärm.
Kui ettevõtted uuele teenusele üle lähevad, muutuvad otsekorralduse maksed e-arve püsimakseteks ilma, et erakliendid peaks selleks eraldi midagi tegema. E-arvele ülemineku täpse aja ja lisainfo teatab kliendile iga teenust pakkuv ettevõte ise.
Kui praegu otsekorraldusteenust pakkuv ettevõte e-arveid kasutama ei hakka, saab eraklient sellest hiljemalt järgmise aasta algul teada oma pangalt. Siis tuleb arvete edaspidiseks tasumiseks kasutada teisi makseviise.
Kõik e-arved on kliendile nähtavad internetipangas. E-arve püsimakse teenust saab kasutada ka siis, kui puudub internetipanga leping. Sel juhul saadab ettevõte panka e-arve, mis tasutakse püsimaksega ning kliendile edastatakse info arve kohta muul ettevõttega kokkulepitud viisil, näiteks e-kirja või posti teel.
Uute teenusepakkujate e-arvetele saab püsimakse lepingut sõlmida pangas.
2014. aasta veebruaris muutuvad ka senised kontonumbrid ja minnakse üle IBAN-kontonumbrile, mis on senisest pikem.
Autor: Rivo Sarapik, Juuli Laanemets
Seotud lood
Eesti Panga esindaja Rainer Olt ütles ühtse euroopa maksesüsteemide selgitaval seminaril, et 136 päeva on SEPA tähtajani, kus ettevõtted peavad asendama senised BBAN kontonumbrid IBAN kujule. Nad peavad muutma arvete kogumised e-arve põhiseks, sest otsekorraldus lõppeb ja asendatakse e-arve püsimaksega.
01. veebruarist 2014 saab panka saata üksnes digiarvet senise otsekorraldusnõude asemel, sest otsekorralduste süsteemi muudatus toob kaasa digiarvete kohustuse. See on alles esimene etapp üleminekul massilisele digiarvete kasutusele Euroopa Liidus.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.