Lisaks sularahamaksetele on segane lugu ka R-Hoolduse teise suure rahaallikaga, ettevõttega Teabekoda, mille üks juhatuse liige oli praegu erakondade rahastamise järelevalve komisjoni kuuluv reformierakondlane Meelis Atonen.
"Ma ütlesin teile väga selgelt, ma ei ole selle ettevõttega (R-Hooldusega – toim) kunagi kokku puutunud ega oska sellest midagi rääkida. Kui teil on andmed, mis vastupidist tõestavad, siis palun kirjutage sellest oma lehes!" väitis Atonen esimesel vestlusel, kui ajakirjanik mainis ettevõtet R-Hooldus.
R-Hoolduse pangakonto väljavõte näitab, et Atoneni juhitud firma Teabekoda kandis R-Hoolduse kontole enam kui miljon krooni.
Anonüümseks jääda soovinud Reformierakonna endine liige ütles Äripäevale, et Teabekoda võis olla sarnane R-Hooldusega: "Kõik need toredad kehad loodi sellepärast, et raha liiguks ühest kohast teise ja jäljed kaoksid ära."
Erakondlaste firmad
Mõlemad ettevõtted – nii R-Hooldus kui ka Teabekoda – olid Reformierakonna liikmete firmad. R-Hoolduse juhatuses olid Siim Kallas, Märt Rask ja Andres Lipstok. Ettevõtte peamiseks rahaasjade ajajaks peeti toona erakonna peasekretäri Heiki Kranichit. Tema juhtis ka alates 1996. aastast firmat Teabekoda, mille juhtimise andis õige pea üle parteikaaslastele, Valga linnapea ametist lahkunud Atonenile ja erakonna rahastajast ettevõtjale Randar Tammele.
Sarnaselt R-Hoolduse juhatuse liikmetega tegi märkimisväärset karjääri pärast 1999. aasta riigikogu valimisi ka Teabekoja seltskond. Atonenist sai riigikogu liige. Tamm kuulus hiljem Tallinna Soojuse nõukogusse ja EASi juhatusse.
Atonen sõnas Teabekoda puudutanud küsimustele vastates, et tal pole sel teemal ajakirjanikule midagi rääkida.
Äripäeva andmeil esitas R-Hooldus Teabekojale arveid, mille sisuks oli sageli "juriidiline konsultatsioon". See tähendas, et Atoneni ja Tamme juhitav firma võis 1999. aasta valimiste eel ja järel maksta erakonnakaaslastele nõuannete eest üle miljoni krooni. Küll aga on teadmata, millised olid Teabekoja enda rahaallikad. Ettevõtte majandusaasta aruanded pole säilinud.
"Mida ei mäleta, seda ei mäleta"
Randar Tamm vabandas korduvalt, et ta tõepoolest ei mäleta selle ettevõtte tegevusest eriti midagi. "Sellega (Teabekojaga – toim) ja konkreetsete projektidega tegelesid natuke teised inimesed seal all," sõnab Tamm. Ta täpsustab, et need olid erakonna juhatuse liikmed. Enda sõnul oli ta selles ettevõttes vaid "kehaks".
Küsimusele, kas ka Teabekoja arvele kanti sarnaselt R-Hooldusega tundmatut päritolu sularaha, vastas Tamm: "Ma ei mäleta küll, et keegi kuskil kilekotiga raha oleks tassinud. Mulle ei ole selline tegevusviis vastuvõetav, kus mingit raha dokumenteerimata vastu võetakse või liigutatakse".
Praeguse Eesti Loto juhi, toona Reformierakonna ja R-Hoolduse rahaasjadega aktiivselt tegelenud Heiki Kranichi mälu on Teabekojaga seoses täielikult kustunud. "Mul pole õrna aimu ka, mis ettevõttest te räägite". Kranich väidab, et ei mäleta tõepoolest ka seda, et ta oleks olnud Teabekoja juhatuse liige. "Mida ei mäleta, seda ei mäleta".
Pikem versioon artiklist ilmus reedeses Äripäevas.
Autor: Juuli Laanemets, Katariina Krjutškova
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.