• 22.04.13, 18:33
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

MKM: tootjahindade kasvu veavad toiduained ja joogid

Märtsiga võrreldes on töötleva tööstuse tootjahinnad kasvanud 0,1 protsenti ning eelmise aastaga võrreldes keskmiselt 1,6 protsenti teavitab Statistikaamet. Sarnane trend iseloomustab tootjahindade muutust ka teistes Euroopa riikides.
Keskmisest kiirem hinnatõus iseloomustas märtsis toiduainete ja jookide tootmist, kus hinnad kasvasid aastaga vastavalt 6 ja 7,6 protsenti. Toiduainetööstuses oli kiireima hinnatõusuga allharu kalatööstus, kus toodang kallines aastaga 15,5 protsenti. Siin võis olla üheks põhjuseks pikale veninud talv ja rasked jääolud, mis piirasid ligipääsu toorainele. Teistes sektorites jäi aastane hinnakasv alla viie protsendi ning enamikul juhtudel oli kasvukiirus aeglustuva trendiga. 
Ekspordi- ja impordihindades jätkusid märtsis sarnased muutused. Aastane hinnalangus ulatus keskmiselt vastavalt 0,6 ja 1 protsendini, mida mõjutas nii toormehindade kahanemine kui ka nõrk välisnõudlus. Samas eelmise kuuga võrreldes ekspordihinnad tõusid 0,2 protsenti ja impordihinnad 0,6 protsenti.
Ekspordihinnaindeksi kujunemist mõjutavad enam naftasaadused ja elektroonikatooted, mille väljaveohinnad langesid märtsis aastases võrdluses vastavalt 14 ja 2 protsenti. Ka kuuga nende müügihinnad välisturgudel kahanesid, ent oluliselt vähem. Kuist ekspordihindade tõusu toetasid rohkem toiduaine- ja puidutööstus, kus hinnad kasvasid võrdselt 2 protsenti. Kiireim ekspordihindade kasv oli nii aastases kui ka kuises võrdluses energeetikas (8% ja 12%), kuid nende osakaal koguindeksis ei ole suur.
Kui ekspordihinnad olid aastatagusega võrreldes juba kuus kuud languses, siis impordihinnad näitasid kahanemistrendi alles teist kuud järjest. Ka impordihinnaindeksis on suuremad osakaalud naftasaadustel ja elektroonikatoodetel, mille sisseveohinnad kahanesid aastaga vastavalt 11 ja 2 protsenti. Eelmise aasta märtsist olid enam kui kümnendiku võrra kõrgemad põllumajandussaaduste impordihinnad, samas ka nende mõju koguindeksi muutusele on väike.
Märtsis Eesti Konjunktuuriinstituudi uuringus osalenud tööstusettevõtjate hinnatõusu ootused mõnevõrra vähenesid. Hinnakasvu ootavate ettevõtjate osatähtsus langes alla viiendiku ning enam kui kolmveerand küsitletutest arvas, et toodangu müügihinnad jäävad järgnevatel kuudel samaks. Suuremad ootused hinnatõusu suhtes olid paberitööstuses ja mööblitööstuses. Seni kiire hinnakasvuga silma paistnud jookide tootmises on tuleviku ootused tulnud oluliselt allapoole ning järgnevatel kuudel prognoosib hindade kasvu veidi üle kümnendiku tootjatest.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 07:30
Avalikusta kliendi võlg ja tagastamise kiirus kahekordistub
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele