Lugeja küsis: Mind võetakse tööle 6-kuulise tähtajalise töölepinguga 4-kuulise katseajaga. Tööandja ütleb, et nii pikk katseaeg tuleneb seadusest ja et katseaeg on ka tähtajaliste lepingute puhul. Kas see on õige?
Vastas Tööinspektsiooni Lääne inspektsiooni tööinspektor-jurist Anne Pärnat:
Töölepingu seadus § 86 lõige 1 tulenevalt on katseajaks esimesed 4 kuud alates töötaja faktilisest tööle asumise päevast. Katseaja eesmärgiks on hinnata, kas töötaja tervis, teadmised, oskused, võimed ja isikuomadused vastavad tasemele, mida nõutakse töö tegemisel. Kuna katseaeg kohaldub ka tähtajaliste lepingute puhul, siis ei või Töölepingu seadus § 86 lõige 3 alusel kuni 8 kuuks sõlmitud lepingute puhul katseaeg ületada poolt lepingu kestusest. Nii ei saa kuni 8 kuuks sõlmitud tähtajalise töölepingu katseaeg olla pikem kui 4 kuud ja 6-kuulise tähtajalise töölepingu puhul pikem kui 3 kuud.
Töölepinguga võivad pooled kirjalikult kokku leppida, et katseaega ei kohaldata või seda lühendatakse, st seaduses ettenähtud teistsuguses katseaja kestuses.
Seotud lood
Varasema töölepingu seaduse järgi oli töötajal vallandamise korral võimalus nõuda töövaidluskomisjonis või kohtus enda tööle ennistamist, siis täna on see võimalus piiratud.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.