Kommenteerides täna Riigikogus väliskomisjoni raportit "Eesti võimalused ja huvid Aasias aastani 2025", rõhutas väliskomisjoni liige Margus Hanson, et Aasia kiire esiletõus on vaieldamatu. Järjest suurem osa maailma majandusvõimsusest ja ka rahast koondub Aasiasse.
Hansoni sõnul kasvab vaadeldaval perioodil sealsete riikide elanikkond, jõudu kogub elanike ostujõud ning sellega muutuvad ka tarbimisharjumused. „Kõige selle mõjul areneb majandus kiiremini nö. vana maailma riikide majandusest. Nõudluse ja majanduse kiire kasvuga koos kasvab ka kaubavahetus ja vajadus energiakandjate, ka alternatiivenergia lahenduste järele,’’ ütles parlamendisaadik.
„Eesti eksport Aasia riikidesse moodustas 2011. aastal umbes 3 % koguekspordist, import Aasiast aga alla 6% impordist. Meie tänastes kaubanduspartnerriikides on aga kasvuväljavaated (nii lühi- kui pikaajalised) palju tagasihoidlikumad kui Aasia vedurriikides. Me peame kindlasti arvestama maastaapide erinevusi. Seetõttu on piiratud ressursside juures oluline fokusseerida oma tegevus teatud valdkondadele ja võib-olla ka nendele riikidele, kus konkurents väiksem ja huvi meie vastu suurem. Seega tuleb ilmutada nutikust,’’ lausus Hanson.
„Kuna riigi tugi, isegi soosing ettevõtjatele Aasias on ülimalt suur, on näiteks e-riigi valitsemise ja teenuste, küberjulgeoleku ja –kaitse teema „müümine“ riikide tasemel oluline ka majandussidemete edendamisel. Meil on töötavad e-rakendused, oleme omamoodi mudelimaa. Seetõttu vajavad meie ettevõtjad nendel kaugetele turgudele minemiseks riigi moraalset tuge. Nii on kõrgetasemelised ja järjepidevad koos äridelegatsioonidega korraldatavad visiidid Aasia riikidesse õigete uste avamiseks kindlasti hädavajalikud,’’ sõnas väliskomisjoni liige.
Seotud lood
Eesti Arengufondil on valminud seireraport „Eesti ja India majandussuhete tulevik“. Selles on avatud kahe riigi vahelise äri ja majandus-koostöö võimalusi ning esitatud nende realiseerimiseks mitmeid ettepanekuid.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.