Maksu- ja Tolliamet võttis sel aastal erilise tähelepanu alla nende sektorite ettevõtted, kus on suurem ümbrikupalga kahtlus. Üks niisugune valdkond on ehitus, sest seal oli 2011. aastal maksukahju vähemalt 40 miljonit eurot.
Märtsi lõpul korraldas MTA ulatusliku kontrollreidi 66 ehitusplatsile üle Eesti. Nii suures mahus kontrollimine toimus esimest korda, kuid see ei jää viimaseks ja laialdasi kontrolle viib amet läbi edaspidigi.
MTA riskianalüüsile tuginedes on just ehitusvaldkonnas suurim ümbrikupalkade osakaal ja võrdsest konkurentsist turul ei saa väga madalate palkade puhul juttugi olla.
Lisaks ehitusettevõtete kontrollimisele keskendub Maksu- ja Tolliamet sel aastal ka ettevõtete juhtidele. Ameti andmeil on kõrge riskiga 2285 ehitusettevõtte juhti, kelle legaalne sissetulek on 371 eurot kuus. Neis firmades on tavaliselt vaid 1-3 töötajat.
Maksu- ja Tolliameti kontrolliosakonna juhataja Kaido Lemendik:“ Niisuguse olukorraga ei saa maksuhaldur kuidagi leppida, sest kõrge riskiga ettevõtete juhtidel puudub igasugune muu tulu ja on alust arvata, et nad varjavad oma sissetulekuid. Me alustame nende ettevõtete juhtide kontrollimist, et tagada sektoris õiguskuulekas maksukäitumine.“
Ehitusettevõtete järjekindel kontrollimine jätkub, kuid samal ajal suunab Maksu- ja Tolliamet oma kontrolli teraviku ka teistele riskantsetele ümbrikupalka maksvatele valdkondadele eesmärgiga parandada maksekäitumist ja tagada võrdset konkurentsi.
Seotud lood
Olukorras, kus riigil jääb eelarvesse laekumata miljoneid eurosid saamata maksude näol, on maksuamet hoogsalt alustanud ettevõtete kontrollimist.
Maksu- ja tolliamet avastas tänavu I kvartalis salakaubana riiki toodud 8,7 miljonit salasigaretti ja 700 liitrit piiritust, 5,7 kg narkootilisi aineid ning tuvastas 1,4 miljonit eurot tasumata makse.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.