Kanada Fraseri instituudi täna avaldatud pingereas, kus 141 riiki on reastatud selle järgi, kuivõrd nende poliitika ja institutsioonid toetavad majandusvabadust, on Eesti 15. kohal.
Instituut defineerib majandsuvabaduse nurgakividena vaba valiku, vaba vahetuse, vaba konkurentsi ning omandi kaitse ning kõrvutab oma indeksi koostamiseks 42 näitajat viies laiemas kategoorias: valitsussektori suurus, juriidiline raamistik ja omandi kaitse, juurdepääs kapitaliturgudele, avatus väliskaubandusele ning laenu-, tööturu- ja ettevõtluse regulatsioonid.
Värskeimas võrdluses on vaatluse all 2009. a andmed. Eesti saab 10 punkti skaalal hindeks 7,52. Euroopa Liidu riikidest edestavad Eestit Suurbritannia (8. koht), Soome (11) ja Slovakkia (13). Taani ja Ungari jagavad Eestiga 15. kohta.
Kõrgeima reitingu saab pingereas Hongkong. Esikümnesse mahuvad veel Singapur, Uus-Meremaa, Šveits, Austraalia, Kanada, Tšiili, Suurbritannia, Mauritius ja USA.
Suurematest riikidest on Saksamaa 21. kohal, Jaapan 22., Prantsusmaa 42. ja Itaalia 70. kohal. Venemaa jagab majandusvabaduse indeksis Kreekaga 81. kohta ning Hiina leiab 92. kohalt.
Läti ja Leedu leiab vastavalt 60. ja 24. kohalt.
Võrdluse koostajad märgivad, et üks suuremaid kukkujaid majandusvabaduse pingereas on viimasel 10 aastal olnud USA. Suuresti on selle tinginud valitsussektori kulutuste ja laenamise kasv ning madalamad hinded õigusraamistiku ja omandiõiguste kaitse komponentides.
Autor: Lemmi Kann, Sirje Rank
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.