"Ma ei ole nõus hinnanguga, et täna otsustatakse euro saatus," kommenteeris rahandusminister Jürgen Ligi täna toimuvat euroala riigijuhtide erakorralist kohtumist, kus otsustatakse Kreeka järgmine abiprogramm.
"Ma ei kujuta seda isegi ette, kuidas seda saab otsustada, sest euro kui idee ja kui hädavajalik instrument Euroopa majanduses ei kao kuhugi. Küsimus on ainult üksikute eurotsooni liikmete rahanduse kvaliteedis. Ja see ei tähenda, et kuidagi oleks kahtluse all euro kui rahaühik ja rahasüsteem." Eesti jääb tema sõnul igal juhul mingisugust valuutat ka kõige mustema stsenaariumi korral kasutama.
Lisaks Kreeka programmile arutatakse täna ka ajutise kriisabifondi EFSF piiranguid. "On väga tõenäoline, et need muutuvad paindlikumaks, EFSF saab volitusi juurde, et riigid saaksid laenu. Võib-olla hakkab EFSF ka järelturult mingis mahus võlakirju ostma, mida seni välistati," rääkis Ligi.
"Tuletan meelde, et keskpank on järelturult võlakirjade ostmisega pankade toetamiseks pikka aega tegelenud, nüüd on siis ka EFSFi puhul see asi täiesti reaalselt arutelul. Aga sellest ei tasu järeldust teha, et riigi laenu saamise tingimuslikkus on kuidagi kahtluse alla seatud. Tingimused riigile jäävad ja mingit võlakirjade ostmist ilma range majanduspoliitilise programmita loomulikult ka järelturult ei hakka toimuma."
Täna kohtuvad Brüsselis mitteametlikult euroala riigi- ja valitsusjuhid ning arutavad Kreeka abipaketti.
Seotud lood
Neljapäevasel euroala riigi- ja valitsusjuhtide mitteametlikul kohtumisel ütleb Eesti arvamuse Kreeka uue programmi rahastamisse peaministri asemel erandkorras President Ilves.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.