Kui tööandja vajab, et töötaja oleks ettenägematute tööülesannete täitmiseks kättesaadav väljaspool tööaega, tuleb sõlmida kokkulepe valveaja kohaldamise kohta ning valveaja eest tuleb töötajale ka tasu maksta, selgitas Äripäeva käsiraamatute foorumis advokaadibüroo LAWIN Lepik & Luhaäär.
Küsimus: Mida tähendab töögraafikus, et töötaja reservis? Tööandja seletas seda nii, et töötaja on oma vaba ajal kodus ootel ega lähe kuskile, kuna võib-olla ta kutsutakse tööle välja. Samas selle eest, et töötaja istub ja ootab, tööandja ei maksa. Kas töötaja peab kodus istuma selle pärast, et on graafiku järgi reservis? Kas keelduda kutse peale tööle tulemisest? Kas kuskil seaduses on kirjas, et töögraafikusse võib panna reservipäevad?
Vastus: Seadus ei reguleeri sellist mõistet ega näe ette sellist võimalust nagu töötaja reservis olek. Tööandja peab kindlustama töötaja tööga ning juhul, kui ta seda teha ei saa, säilitama töötajale keskmise töötasu (TLS § 35).
Töölepingulises suhtes ei ole võimalik alaliselt olukord, et töötaja ei tööta ega saa töötasu, kuid peab ootama tööandja väljakutset tööle. Kui tööandja vajab, et töötaja oleks ettenägematute tööülesannete täitmiseks kättesaadav väljaspool tööaega, siis on võimalik sõlmida kokkulepe valveaja kohaldamise kohta. Valveaega saab aga kohaldada just ainult poolte kokkuleppel, samuti peab tööandja valveaja eest töötajale tasu maksma (vähemalt 1/10 ulatuses töötasust) ning töötajale tuleb tagada igapäevane ja iganädalane tööaeg.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.