Hinnatõusu vedavate kaupadena domineerivad jätkuvalt toiduained, kuid arengud maailmaturul annavad lootust toiduhinna tõusu pidurdumiseks või isegi languseks lähikuudel.
Euroalal kiirenes esialgsel hinnangul inflatsioon aastases võrdluses 2,8 protsendini, teatas rahandusministeerium.
Statistikaameti andmetel tõusid tarbijahinnad aprillis kuuga 0,7 protsenti ning eelmise aasta aprilliga võrreldes 5,4 protsenti.
Sarnaselt varasematele kuudele mõjutasid aprillis Eesti hindasid peamiselt toiduhinnad. Teravilja kallinemine on üha selgemalt jõudmas lihatoodete hindadesse, mille kallinemine on seni olnud teiste toidukaupadega võrreldes tagasihoidlik. Lisaks tõusid märtsikuuga võrreldes oluliselt suhkru ja taimeõlide hinnad.
Kuiseid hinnaarenguid mõjutasid ka igakevadised hindade tõstmised, mida võis täheldada nii majutusteenuste kui köögivilja puhul. Majanduse elavnemine ning kinnisvaraturu aktiviseerumine on suurendanud eluasemega seotud kulutusi.
Selleks aastaks prognoosib rahandusministeerium 4,5protsendilist hindade tõusu ning 5 protsendi lähedane hinnatõus püsib ka järgnevatel kuudel. Viimaste nädalate arengud maailma toormeturgudel kinnitavad nende jätkuvat volatiilsust, kuid annavad lootust võimalusele, et nii energia kui ka toiduhindade langus võib tulla oodatust suurem, vähendades inflatsiooni pidurdavat mõju majanduse elavnemisele.
Seotud lood
Tarbijahinnaindeksi muutus oli 2011. aasta aprillis võrreldes eelmise aasta aprilliga 5,4%. Märtsis tõusid hinnad 5,2% ja veebruaris 5,7%, teatas statistikaamet.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.