EL tuli täna välja ettepanekuga, et kehtestada ühtsed reeglid firmade maksustatava tulu kalkuleerimiseks.
Tegemist oleks ettevõtete jaoks vabatahtliku süsteemiga – nii loodetakse kummutada selliste riikide nagu Iirimaa vastuseis, vahendas agentuur Bloomberg.
Euroopa Komisjon esitas ettepaneku kehtestada ühtne metoodika, kuidas tulu arvutada. Nii pole firmadel vaja enam muretseda erinevates ELi liikmesriikides kehtivate erisuste pärast. Maksu määrad kehtestaks iga riik komisjoni eelnõu järgi ka edaspidi ise.
Komisjoni hinnangul tooks maksubaasi ühtlustamine firmadele maksunõult kokkuhoidu vähemalt 700 miljonit eurot aastas.
„Ühtne maksubaas muudab äritegemise Euroopa Liidus hõlpsamaks, odavamaks ja mugavamaks,“ ütles komisjoni maksuvolinik Algirdas Semeta.
Komisjoni ettepanek vajab seaduse jõu saamiseks kõigi 27 liikmesriigi toetust.
Iirimaa ja Suurbritannia on blokeerinud arutelud maksumäärade võimalikust ühtlustamisest Euroopa Liidus, märkides, et see on liikmesriikide pädevuses. Samuti on need riigid vastu olnud maksubaasi ühtlustamisele, kartes, et see avaks võimaluse maksumäärade harmoniseerimiseks n.ö tagaukse kaudu.
Läinud nädalal ei õnnestunud Iiri peaministril Enda Kennyl veenda teisi euroala riike alandama Iirimaale antud abilaenu intressimäära, kuna Iirimaa ei olnud valmis toetama tihedamat maksukoostööd.
Euroopa Komisjoni ettepaneku järgi on firmadel võimalus konsolideerida kõik ELi liikmesriikides saadud tulud ja kulud. Maksubaasi kindlaksmääramiseks kasutatakse ühtset konsolideeritud maksudeklaratsiooni. Iga riik, kus ettevõtte tegutseb, maksustab oma maksumääraga selle osa firma tegevusest, mis toimub selle riigi territooriumil. Aluseks võetakse valem, mis võtab arvesse ettevõtte varasid, tööjõudu ja käivet.
„See kõik toimub firma jaoks peamise liikmesriigi maksuameti kaudu,“ teatas komisjon, mille nõudmine oli, et asjad saaksid aetud n.ö ühest aknast.
Autor: Lemmi Kann, Sirje Rank
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.