Ettevõtted peaksid võimalikult kiiresti testima euro kasutuselevõttu oma majandustarkvaraga, sest ilma testita üleminek võib kaasa tuua tõsiseid probleeme.
Euroks valmisolek peaks praegu olema ettevõtete prioriteet number 1, kuid kahetsusväärselt suhtuvad paljud firmad sellesse väga kergekäeliselt. Arvatakse, et piisab baasvaluutadena sisestatud krooni ja euro omavahelisest vahetusest või kursi sisestamisest ning euro käibelevõtt ongi firma jaoks lõppenud. Tegelikult see nii ei ole.
Erinevates tarkvaralahendustes on eurole üleminek erinev. On tarkvarasid, kus kliendid alustavad uut aastat euroga ja eelnevate aastate andmed jäävad Eesti kroonidesse. Osad tarkvarad võimaldavad koostada ka ajaloo aruandeid eurodes.
Paljud majandustarkvara pakkujad on teatanud, et nende lahendused on euro käibelevõtuks valmis. Siiski, kui teie majandustarkvara pakkuja pole ühendust võtnud ning omal algatusel eurole üleminekuks juhiseid andnud, võib see olla väga tõsine ohu märk. Ükski teenusepakkuja ei saa ise kliendi finantsandmeid konverteerida või süsteemis ilma kliendi teadmata muutusi teha sõltumata sellest, kas tarkvara on euroks valmis või mitte.
Test peaks olema kohustuslikValutuks üleminekuks eurole tuleks võimalikult kiiresti teha testüleminek oma ettevõtte andmetega, kontrollimaks, kas baasvaluutade konverteerimine õnnestub. Eriti oluline on test neile ettevõtetele, kellele on loodud kliendispetsiifilisi lahendusi. Mida varem test teha, seda enam jääb aega võimalike probleemide lahendamiseks. Kindlasti ei tohiks jätta testfaasi vahele ning teha ainult üks kord baasvaluutade konverteerimine ja seda reaalselt kasutuses olevas andmebaasis. Kui reaalses andmebaasis ilmnevad probleemid, võib see uuel aastal halvata kogu ettevõtte tegevuse.
Enne konverteerimist tuleb välja printida või salvestada tähtsamad aruanded (näiteks bilanss, kasumiaruanne, saldoaruanne, müügireskontro, ostureskontro, laoseis jne). Pärast konverteerimist tuleb uusi aruandeid võrrelda esialgsetega. Kui aruanded ei klapi, on vaja leida põhjus.
Enne konverteerimist on mõistlik teha varukoopiaKonverteerimise alustamisel tuleb kindlasti teha andmebaasist koopia. Konverteerimise tulemusena muudetakse arvestusvaluuta Eesti kroonidest eurodeks. Seda tehakse täielikult tagasiulatuvalt, muutes ajaloolisi andmeid süsteemis nii, et arvestusvaluutana jääb näha euro. Kui klient on seadistanud oma süsteemis baasvaluutana ainult Eesti krooni, tuleb teha kaks konverteerimist, kuna süsteemi on vaja lisada ka teine baasvaluuta euro.
Kõige mugavam viis konverteerimiseks ja aruannete kontrolliks on luua kaks identset andmebaasi serverikataloogist. Ühes andmebaasis jääb esimeseks baasvaluutaks kroon, teine konverteeritakse eurodesse. Sel viisil saab kontrollida aruandeid paralleelselt. Kui pärast testandmebaasi konverteerimist pole ettevõttele selge, kas kõik läks nii nagu vaja, tuleks kohe ühendust võtta oma teenusepakkujaga.
Autor: Katrin Peo, Rivo Sarapik
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.