Tarbijakaitseamet kontrollis kroonihindade kõrval eurohindade avaldamist novembris 567-l korral. 83% kontrollitud ettevõtetest olid nõuded täitnud.
Rikkumistega ettevõtteid avastati 94 ehk 17% kontrollitutest. Eurohind puudus täielikult 6 ning osaliselt 33 ettevõttes. Vale kursiga olid hinnad arvutatud 13-l juhul ning kõige enam rikkumisi oli seotud valesti ümardamisega – 56-l korral.
"Alates juulikuust on kahes vääringus hindade esitamise nõuete mittetäitmise osakaal jõudsalt vähenenud. Kindlasti suurendab see tarbijate kindlustunnet ja ettevõtjate valmisolekut euroalaga liitumisel,“ ütles Tarbijakaitseameti peadirektor Andres Sooniste.
Kontrollimiste hulgas oli ka 67 järelkontrolli, mille käigus tuvastati, et korda polnud eurohindasid teinud 3 ettevõtet. Rikkumiste kohta tehti 33 trahviotsust kogusummas 13 260 krooni
Kogu perioodi jooksul on amet kontrollinud 3777 ettevõtet. Üldise rikkumiste vähenemise arvu taustal on Kõige suuremaks probleemiks rikkumiste osas on ümardamisreeglitest mitte kinni pidamine. Teisel kohal on eurohindade osaline puudumine, kolmandal vale kursi kasutamine ning neljandal kohal eurohinna täielik puudumine. Reeglina käituvad korrektselt suuremad kaubandus- ning teenindusettevõtted, väiksemates esineb puudusi sagedamini. Koguperioodil on määratud trahve (169 330 krooni ulatuses (alates 1.07.2010)
„Ümardamisreeglite eiramine võib näida vähetähtis, kuid ei tohi unustada fakti, et ühe kroonisendi väärtus on väiksem kui ühe eurosendi oma ning vaid paari euro lisamine hinnale tähendab märkimisväärset hinnatõusu,“ märkis Sooniste.
Tarbijate ostuotsused on järjest rohkem kaalutletud ning nende kindlustunne hiiliva hinnatõusu taustal tagasihoidlik, seetõttu kutsub Tarbijakaitseamet ettevõtjaid liituma ausa hinnastamise leppega, mis võib aastavahetusel osutuda märksa nõutumaks suunaviidaks kui seni ning tõstab tarbijate kindlustunnet ja kauplejate usaldusväärsust.
Tarbijakaitseamet jätkab eurohindade kontrolli kindlasti ka krooni viimastel kuudel, paralleelkäibe ajal ning kogu järgmise aasta esimese poolaasta, mil eurohindade kõrval peab olema avaldatud ka kroonihind.
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.