79% raamatupidaja.ee küsitlusele vastanutest leiab, et FIEdele tuleb alternatiivse variandina anda võimalus minna üle tegevusloamaksule.
Lisaks oli 10% küsitluses osalenutest seisukohal, et tegevloamaksu kõrval oleks ehk mõni teine lahendus veelgi parem. Näiteks pakuti välja, et FIE peaks maksma makse aasta kokkuvõtte alusel, mis vahetaks välja praegused avansilised maksed.
Veel toodi välja, et FIEde elu teeks lihtsamaks maksuvaba miinimumi tõstmine, käibemaksukohuslase miinimumi tõstmine 500 000 kroonini.
„Riskide hajutamise mõttes pean arvestades Eesti turul toimuvaga mõistlikuks ikkagi ettevõtte loomist, sest FIE vastutab kogu oma varaga, kuid ettevõte vastutab ainult oma varaga ning probleemide korral - olgem ausad - kui ikka kliendid teevad tünga või tuleb masulaadne seisak, lased firma pankrotti. Kui ma ei eksi, siis statistiliselt iga kolmas või neljas firma ei kesta kauem kui viis aastat. Siis ta kas likvideeritakse, jääb riiulile või läheb pankrotti,“ kirjutas raamatupidaja.ee lugeja kommentaatorinimega Huvitav Aivar Riisalu arvamusavalduse all, milles majanduskomisjoni liige nentis, et FIEl kui sellisel ei ole tänastel seadusandlikel tingimustel perspektiivi ning inimesed lihtsalt ei julge enam FIEks hakata.
Vaid 11% küsitlusele vastanutest leidis, et muudatused fienduses ei ole vajalikud.
Seotud lood
FIEde aruandekohustust tuleks küll lihtsustada, kuid ideel maksta vähem maksu pole puudujäägis eelarve puhul ruumi, ütles rahandusminister Jürgen Ligi kommentaariks ettepanekule lubada FIEdel üle minna tegevusloamaksule.
FIEd peaksid saama võimaluse haigestumise korral vähem sotsiaalmaksu maksta, ütles rahanduskomisjoni liige Eiki Nestor kommenteerides Minu Eesti ja Targa Eesti initsiatiivgrupi ettepanekuid FIEde tegevuse toetamiseks.
Keskkonnakaitsjad on seisukohal, et iga „mutukas” ja rohulible on hindamatu väärtusega ja iga liigi kadumine on pöördumatu kahju kogu ökosüsteemile. Kui me läheneksime sama mudeli järgi majandusele kui öko(noomika)süsteemile, saame aru, et ka see on hindamatu väärtusega tänu oma vormirohkusele ja kasvõi ühegi ettevõtluse sündimata jäämine võib-olla pöördumatu kahju kogu majanduskeskkonnale.
Teisel pool lauda on istet võtnud endine konkurentsiameti peadirektor, majandusanalüütik Peeter Tammistu, maksu- ja tolliameti maksuvõlgade sissenõudmise talituse juhataja, TTÜ doktorant Kerly Lillemets, Eesti Telekomi juhatuse esimees Valdo Kalm ja Lions-klubide Eesti piirkonna kuberner Vello Tamm ehk suur osa Minu Eesti töökohtade loomise teemalisest töötoast. Neil on ettepanek, õigemini küll vähemalt kolm, kuid keskendume ühele.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.