Hea maksukeskkond on toonud Eesti registrisse nii mõnegi kiire käibe kasvuga ettevõtte, mille tegelik äri käib teistes riikides ja kokkupuude Eestiga puudub.
Niisuguste firmade põhiline äritegevus toimub välismaal asuvate tütarettevõtete kaudu ja Eestis registreeritud emaettevõtte juhiks on mitmel juhul määratud tundmatud isikud. Mõne sellise ettevõtte käibenumbrid küündivad isegi miljardi kroonini.
“Eesti riigis on parim õiguskeskkond, väga head pangad ja odavad raamatupidamisteenused, samuti ei ole siin nii palju bürokraatiat kui näiteks Saksamaal või Leedus,” põhjendas ettevõtte Eestis registreerimist leedukate perefirma Euroalliance OÜ juhatuse liige Nerijus Strumila. “Kõige tähtsam on aga see, et puuduvad maksud kasumile.”
Euroalliance müüb vanametalli ning vahendab mitmesuguseid kaupu välismaale. Strumila kinnitusel on ettevõttel Eestis tõepoolest väga vähe äritegevust, peamiselt tegutsetakse Saksamaal, Leedus ja teistes ELi liikmesriikides ning USAs. See on andnud häid tulemusi. Ettevõtte omanik ning juht, Nerijus Strumila ema Antanina Strumiliene on jõudnud vanametalli vahendamisega Äripäeva rikaste edetabelis 218. kohale.
Eesti ärikeskkonna positiivseid omadusi kiidab ka kütusevahendaja E100 Baltia OÜ üks omanik, Valgevene päritolu ärimees Denis Bokhan. “Eestis on ettevõtte jaoks loodud väga head õigusaktid, lisaks on siin võimalik seadusi järgides rahulikult töötada,” põhjendas ta ettevõtte Eestis registreerimist. “Teiseks on mul Eestis väga palju sõpru ja mõnel tuttaval isegi sugulasi.”
Käive kasvas aastaga kolm korda
E100 Baltia OÜ on Eestis kõige kiirema käibe kasvuga suurettevõte. “Ettevõte tegutseb kütuseäris, peamiselt Poolas, kuna seal on meil kõge rohkem kliente,” rääkis Bokhan, kes on hõivanud Äripäeva rikaste edetabelis 77. koha.
Praegu tegutseb E100 Baltia 23 Euroopa riigis, kuid omaniku kinnitusel on plaanis edasi laieneda. Sellele, kas ka Eestist uusi kliente otsida, mõeldakse praegu. “Vaatame, kas on olemas head ja usaldusväärsed ettevõtted ja kas meil on neile pakkuda sobivaid tingimusi,” ütles Bokhan.
Autovedajatele jäi hea mulje
Eesti firmadele on ta ennast tutvustanud Poola ettevõttena. Eesti Rahvusvaheliste Autovedude Assotsiatsiooni peasekretäri Toivo Kuldkepi sõnul käis ettevõte hiljuti end Eesti transpordiettevõtetele tutvustamas ja jättis usaldusväärse mulje.
Kolm Moskva ärimeest on registreerinud Eestis ettevõtte AvanCard OÜ, mis on viie aastaga teeninud omanikele pea 181 miljonit krooni tulu ja upitanud nad Eestis tegustevate rikaste ärimeeste edetabelis kõrgetele kohtadele.
AvanCard tegeleb tegeleb kiipkaartide, neile vajalike programmide ja varustuse väljatöötamisega ning müüb neid pankadele, bensiinijaamadele ja jaemüügikettidele 27 riigis. Ettevõtte põhitegevus käib viie tütarfirma kaudu Venemaal, Ukrainas ja Valgevenes.
Alfey asendas eelmisel aastas Eesti Poolaga
Äriregistri andmetel on Ukraina ärimehed Oleksandr Gogol ja Roman Liuberatskyi loonud Eestis ettevõtte Alfey Solutions OÜ, mis müüb kodutarbeid ja annab ärinõu. Paari tegutsemisaastaga on firma käive kõvasti kasvanud. Ettevõte lõpetas 2009. aastal müügi Eestisse ja asendas selle Poolaga.
Üks Alfey Solutionsi omanikest Oleksandr Gogol on loonud koos äripartneri Pavlo Adametsaga ka ettevõtte Solifinance OÜ, mis veab Eesti kaudu santehnikat ja ehitusmaterjali – kaup tuuakse Ameerikast, Poolast, Bulgaariast, Saksamaalt ja müüakse Eesti kaudu maha Ukrainas. Kuigi ettevõtte käive on 2008. aasta 1,8 miljardilt kroonilt 650 miljonile kahanenud, asub Gogol Äripäeva rikaste edetabelis siiski auväärsel kohal.
AvanCardi ja Alfey Solutionsi omanikega Äripäeval ühendust saada ei õnnestunud.
Autor: Lemmi Kann, Birjo Must
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.