Valitsus kiitis tänasel istungil heaks ja saatis Riigikogule arutamiseks riigihangete seaduse muutmise, millega saab riik edaspidi osta asju või teenuseid riigiettevõtete käest ilma hankemenetluseta.
Muudatusega luuakse lihthangete menetlusraamistik, muudetakse nn in-house ehk majasiseseid hankereegleid, samuti laiendatakse hankemenetluste elektroonilise menetlemise võimalusi ning täpsustatakse järelevalve- ja vaidlustusmenetlust.
In house regulatsioon muudetakse ja viiakse kooskõlla Euroopa Kohtu viimaste lahenditega. In-house erandi alusel on riigil võimalik osta asju või teenuseid riigiettevõtete käest ilma hankemenetluseta. In-house erandi kasutamist ei võimaldata eelnõu kohaselt jäätmekäitlusega seotud teenuste ostmiseks. See tähendab, et kohalikel omavalitsustel ei ole võimalik jäätmeveo korraldamiseks luua vastavat struktuuriüksust või munitsipaalettevõtet. Sättega on silmas peetud kõikide jäätmealaste teenuste osutamist in-house korras.
Hankekorra kehtestamise kohustuse eesmärk on reguleerida hankija siseõigust ehk seda, kuidas hankija sisemiselt hankeid korraldab. Lisaks sellele tagab juhend, et asutus on oma sisese protseduuri algusest lõpuni läbi mõelnud ning sisemise juhendiga määranud ka hankemenetluse eest vastutava isiku või isikud.
Elektroonilist menetlust puudutavad muudatused tehakse, sest kehtiva seaduse sõnastus on tehnoloogiliselt liiga piirav ning puudub teadete ja muu info edastamiseks võimalus kasutada muid elektroonilisi vahendeid, nt Internetipõhine elektrooniline keskkond, X-tee, turvakanalid jm.
Seotud lood
1. jaanuaril jõustuvad riigihangete seaduse muudatused suunavad hankijaid enam hankeid planeerima, vähendavad nii pakkujate kui ka hankijate halduskoormust ning tagavad kiirema ja avalikkusele läbipaistvama hankemenetluse e-keskkonna kaudu, vahendab rahandusministeerium.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.