Kui Eesti õigust ei ole võimalik tõlgendada kooskõlas ELi direktiiviga, võib kõne alla tulla direktiivi otsekohaldamine, kommenteerib juulikuine Äripäeva teabekirjastuse ja advokaadibüroo Tark & Co uudiskiri hiljutist riigikohtu lahendit.
Riigikohtu halduskolleegiumi 16.06.2010 otsuses nr 3-3-1-36-10 selgitab kohus, mis juhtudel on Euroopa Liidu direktiiv riigisiseses õiguses otsekohaldatav.
Selleks peavad olema täidetud järgmised tingimused: direktiiv pole tähtajaks üle võetud või on valesti ühtlustatud; direktiiv on sisult piisavalt selge, tingimusteta, täpselt määratletud, ei vaja riigisisest konkretiseerimist; direktiiv annab liikmesriigi
kodanikele õigusi, mille kohustatud pooleks on liikmesriik, kes pole direktiivi õigeaegselt üle võtnud.
Samuti analüüsib riigikohus, kas käibemaksuseaduse kohaselt on maksuvabaks käibeks ka kinnisasjale isikliku kasutusõiguse seadmine. Käibemaksuseaduse § 16 lõike 2 punkti 2 järgi ei maksustata käibemaksuga kinnisasja või selle osa üürile, rendile või kasutusvaldusse andmist.
Kohus asus lahendis seisukohale, et juhtudel, kus isiklik kasutusõigus on seotud valdamisega, ei ole sisuliselt põhjendatud käibemaksuga maksustamise seisukohast erinev käsitlus kasutusvalduse ja isikliku kasutusõiguse seadmise juhtudele. Seega, kui kinnisasjale seatud isiklik kasutusõigus on seotud kinnisasja valdamisega, ei maksustata asjaomast käivet käibemaksuga.
Seotud lood
Viimaste aastate majandusolukord on olnud keeruline ja muutusterohke. Laomajandustehnikaga tegeleva Agrovaru AS jaoks on hetkel suurimaks väljakutseks käibe hoidmine samal tasemel ning kulude vähendamine müügi- ja tööprotsesside efektiivistamise kaudu. "Kuna klientide nõudlus on vähenenud, peame tegema rohkem tööd, et leida üles need vähesed kliendid," selgitab tegevjuht Jarno Mänd.
Enimloetud
5
“Vaevalt keegi turul tänases seisus kingitusi teeb.”
Hetkel kuum
Loe tasuta ja anna oma hääl!
Arestitud pool miljonit, viide maksupettusele
“Vaevalt keegi turul tänases seisus kingitusi teeb.”
Tagasi Raamatupidaja esilehele