Kuigi ebavõrdsus naiste ja meeste palkade vahel on Eestis viimastel aastatel vähenenud, ei kao see veel niipea, arvavad asjatundjad.
"Statistiline palgavahe vähenemine ei näita tõenäoliselt veel mõttemallide muutusi - seda, et naised oleksid hakanud julgemalt palka küsima või tööandjad naisi töötajatena rohkem hindama. Ilmselt on meeste ja naiste võrdse väärtustamiseni veel pikk tee minna, aga seda muutumisprotsessi tuleb aktiivselt toetada," rääkis Avatud Eesti Fondi juht Mall Hellam ERR-i uudisteportaalile.
Äripäev kirjutas esmaspäeval, et meeste ja naiste palgalõhe kahanes eelmisel aastal ja palgatase võib võrdsustuda juba ülejärgmisel aastal.
"Praegune palgalõhe vähenemine sellise kiirusega on situatiivne ning põhjustatud eelkõige töökohtade struktuuri muutusest, kus konkreetselt "mehelikud" sektorid, nagu ehitus, tootmine ja transport on saanud suurima löögi, samas kui "naiselikud" sektorid nagu sotsiaal- ja haridussüsteem on suhteliselt stabiilsetena jätkanud. Mina ennustan küll, et majanduskasvu taastudes hakkab see statistiline palganumbri erinevus taas kasvama, sest hästitasustatud "meestetööd" tuleb ühiskonnas jälle juurde," kommenteeris CV-Online'i juht Agu Vahur.
Seotud lood
Sotsiaalkindlustuse andmetest võib välja lugeda, et eelmisel aastal tõmbusid meeste ja naiste palgakäärid koomale niivõrd kiires tempos, et sellise trendi jätkumise korral võiks meeste ja naiste palgad ühtlustuda juba 2012. aastaks.
Täna algas teavituskampaania, mille eesmärk on püüda heade eeskujude kaasabil vähendada naiste ja meeste ebavõrdsust Eesti tööturul.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.