Kui Äriregistrile esitati aasta-aruanne tänavu elektrooniliselt, siis Statistikaamet vajab kaheaastast üleminekuaega, et ettevõtted juba sisestatud andmeid topelt esitama ei peaks.
„Üleminekuaja vajadus tuleneb eelkõige infosüsteemide arendamise vajalikkusest, mis nõuab nii aega kui ka raha,“ märkis Statistikaameti peadirektori asetäitja Tuulikki Sillajõe.
Topelt andmete kogumise vältimiseks täiustab Statistikaamet oma põhilist andmekogumiskanalit eSTATi nii, et äriregistrile majandusaasta aruande taksonoomiat järgides elektrooniliselt esitatud andmed oleksid majandusüksuse jaoks eSTATis eeltäidetud.
"Statistikaamet taotles selle konkreetse seadusemuudatuse rakendamiseks vajaliku IT-lahenduse väljatöötamiseks raha Euroopa struktuurifondidest," lisas Sillajõe. Praeguseks on tema sõnul IT-arenduse hange välja kuulutatud ja käivad läbirääkimised hankijatega. "Arendustöö algab sügisel 2010, kestab 12 kuud ja lõppeb sügisel 2011," lisas Sillajõe.
Üleminekuperiood kestab 01.01.2010-31.12.2011, infosüsteemid peavad olema vastavusse viidud hiljemalt 31.12.2011.
Tuulikki Sillajõe sõnul on oluline juhtida majandusüksuste tähelepanu ka selle, et äriregistrile esitatavas majandusaasta aruandes on vaid väike osa neid andmeid, mida Statistikaamet ettevõtlus- ja majandusstatistika tegemiseks kogub ning statistilisi uuringuid ja küsitlusi tuleb ettevõtteil ka edaspidi täita.
Äriregister võttis 1. jaanuarist 2010 kasutusele majandusaasta aruande elektroonilise andmeedastussüsteemi. Raamatupidamisseaduse kohaselt ei tohi riik või kohaliku omavalitsuse asutus raamatupidamiskohustuslaselt alates 1. jaanuarist 2010 nõuda nende andmete esitamist, mida ta on registrile juba majandusaasta aruandega esitanud.
Täna otsustas valitsus anda Statistikaametile kaheaastase üleminekuaja.
Seotud lood
Eesti justiitsministeerium on tiigrihüppe asemel teinud raamatupidajatele ja audiitoritele karuteene, kuna muutis ülikiiresti kohustuslikuks verivärske ja alles täiustamisel oleva e-aruandluse süsteemi.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.