Maksumaksjate liidu juhi Lasse Lehise sõnul käitus riik paadi- ja müügimaksu ära keelates õigesti, kuid oleks pidanud seda tegema varem.
Tema kinnitusel tulnuks samale järeldusele jõuda juba aasta alguses. Lehis oletas, et selleks polnud piisavalt aega. "Eks detsembris läks natuke kiireks seda kõike läbi seedida. Nüüd on olnud aega ja me oleme näinud probleeme, mis selle müügimaksuga on - et teed ühe asja ringi ja tuleb kolm probleemi asemele," rääkis ta.
Lehise sõnul jäi varasem otsus ilmselt ka selle taha, et Tallinn on eelarve teinud ja uute maksutuludega arvestanud. "Ütleme nii, et oli vaja inimeste peal ära proovida, et veenduda, et kohe kuidagi ei sobi," märkis ta. "See küsimus jääb ikka, et pool aastat peab keegi selle jama ikkagi kinni maksma."
Tema väitel on müügimaks vastuolus ELi direktiiviga. "Piisab vaid ühest ettevõttest, kes läheb kohtusse ja võidab ning siis küsivad kõik maksu tagasi," sõnas maksumaksjate liidu juht.
Lehis selgitas, et paadi- ja müügimaks ei sobi kohalikuks maksuks, kuna see peaks olema mõne piirkonnaga selgelt seotud. "Kui üle Eesti keegi kaupa müüb, siis väga raske on seda kuidagi mingi linna või valla piires maksustada. Paadimaksu puhul, kui seadus ütleb, et maksustatakse paadi asukoha järgi, siis tekib küsimus, kus see asukoht on. Kui ta ujub parajasti kuskil, siis on võimatu seda asukohta tuvastada," rääkis ta.
Autor: Lemmi Kann, Anne Oja
Seotud lood
Riigikogu rahanduskomisjon otsustas oma tänasel istungil saata täiskokku esimesele lugemisele Reformierakonna ja IRLi fraktsioonide algatatud kohalike maksude muutmise seaduse eelnõu, millega kaotatakse müügimaks ja paadimaks.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.