Riigikogu rahanduskomisjon otsustas algatada eelnõu, mis vähendaks Tallinna müügimaksu negatiivseid mõjusid. Üle-Eestilist hinnatõusu see rahanduskomisjoni esimehe Taavi Rõivase sõnul siiski ära hoida ei saa.
Koostöös Tööandjate Keskliidu ja Kaupmeeste Liiduga valminud eelnõu sätestab üleminekuperioodi hindade uuendamisele ja võimaldab informeeriva plakati korral lisada müügimaks hinnale alles kassas.
Rahanduskomisjoni esimehe Taavi Rõivas nentis, et müügimaksust tulenev halduskoormus ulatub kaupmeeste hinnangul kümnete miljonite kroonideni.
”Algatatava eelnõu eesmärk on seda mõju oluliselt vähendada ning säilitada lisakulude tõttu ohtu sattunud töökohad jaekaubanduses,” ütles Rõivas.
Rõivase sõnul on müügimaksul lisaks halduskoormusele paratamatult teinegi negatiivne tagajärg ehk hinnatõus.
”Paraku on nii, et suurima omavalitsuse otsus mõjutab tarbijaid üle Eesti, sest paljudel suurtel kettidel on kauplused nii Tallinnas kui ka väljaspool ning eraldi hinnastamine ei pruugi olla võimalik, mistõttu tõusevad hinnad kõikjal Eestis,” möönis Rõivas.
Eelnõu antakse riigikogu menetlusse homsel istungil
Seotud lood
Tallinn on oma müügimaksumäärusega tekitanud muljetavaldava segaduse. Enam kui kolm kuud pärast maksumääruse vastuvõtmist ei tea mitte keegi, milline on lõplik maksukohustuslaste ring ja milliseks kujuneb maksubaas.
Eesti Tööandjate Keskliit kutsub Tallinna volikogu üles tühistama 8. aprillil vastu võetud müügimaksu määrust, kuna liidu hinnangul toob see kaasa ulatusliku hinnatõusu terves riigis ja võib sellega ohustada Eesti europüüdlusi.
Eesti väike- ja keskmiste ettevõtjate assotsiatsioon (EVEA) tegi Tallinna linnavalitsusele kaheksa ettepanekut müügimaksu osas. EVEA hinnangul võiks müügimaksu alandada 0,3%ni ja selle rakendamise ajaks pakuti 2011. aasta esimene jaanuar.
Tallinna Ettevõtlusamet käivitas tänasest müügimaksu infotelefoni, kust saab küsida teavet 1. juunil pealinnas rakenduva müügimaksu kohta, teatas Raepress.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.