• 23.03.10, 09:14
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Juhtkiri: Tallinn hoolib! Kes vastutab?

Täna on Äripäeval piinlik. Meil on lihtsalt piinlik tuua teieni, austatud ettevõtjad, et juba kolme kuu pärast Tallinnas kehtima hakkava müügimaksu põhiline sõnum - millisele kaubale/teenusele täpselt see maks kehtima hakkab -, ei tea praegu veel ei kaupmehed ega Tallinna linn.
Väga lihtne on elu võtta igikestvate valimistena ning igal võimalikul juhul hõisata - Tallinn hoolib! Kuid kes vastutab? Enam kui kolm kuud pärast maksumääruse vastuvõtmist ei tea mitte keegi, milline on lõplik maksukohustuslaste ring ning milliseks kujuneb maksubaas. Eilses Äripäevas kirjutas advokaat Paul Keres, et kui tema esitas Tallinna linnale selgitustaotluse maksukohustuslase määratluse kohta maksumääruses, võttis linn vastamiseks aega ligi kaks kuud, põhjendades seda probleemi keerukusega. Kui advokaadid ja maksumaksjate liit ei loe määrusest välja, mida täpselt maksustama hakatakse ning ei saa sellele vastuseid määruse koostajalt endalt, siis kuidas üks kaupmees peaks ses määratus määrustedžunglis ellu jääma?
Veelgi enam, kuna Tallinna linn ei tea täpselt, millisele kaubale nad maksu peale panid, siis ei saa kuidagi ka tõsiselt võtta juttu, et sellest üheprotsendilisest koormisest koguneb linnakassasse tänavu 150 miljonit krooni. Kustkohast te selle numbri võtsite, aulik raad? Olukord on tragikoomiline. Ühest küljest võib ju isegi mõista, kaasagi tunda, et majandus siiski kukkus ja linna tulubaas on vähenenud-vähenemas. Teisalt aga… Kui me eile mõtlesime, et kutsuks Tallinnas tegutsevaid ettevõtteid üles raha kokku panema ja hättasattunud pealinnale kamba peale 150 miljonit krooni annetama, siis tegelikkuses on see ju lihtsalt üks laest võetud summa. Pealegi, hiljem järelemõelnuna leidsime, et linn, kes headel aegadel raha vali-mind-mehe muheda muigega tuulde loopinud, ei vääri heategu, korjaku omad tulud ikka ise kokku. Kui suudab oma määrustes näpuga järge ajades tuvastada, millised tulud ja kellelt mida saada on.
Jah, targutada on hea. Ning tõsi ta on, sellist olukorda ei tohiks tegelikkuses tekkida, kuid olemas ta on. Mõneti on see lausa tehtud-mõeldud-mehe sündroom - mäletame ju, kuidas praegune linnapea aastate eest peaministrina plartsti ühe võilao uksed maha murdis (ja paar nädalat hiljem tagasi astus)?
Või kuidas praegune linnapea aastate eest siseministrina sama rutakalt ühe Viljandimaa moonipõllu hävitas (ja paari kuu pärast ametist vabastati)!? Rääkimata asjaolust, et aasta hiljem oli riik sunnitud ausale põllumehele 70 000 krooni valuraha maksma, sest mees ei kasvatanud moone narkoäriks.
Me saaksime ehk isegi aru, kui tegemist oleks noorusest tingitud uljusega, kuid praegu elab/tegutseb Tallinnas siiski ligi 400 000 inimest ja ligi 70 000 juriidilist isikut, kelle heaoluga linnapea mängib. Väga lihtne on elu võtta igikestvate valimistena ning igal võimalikul juhul loosunglikult hõisata - Tallinn hoolib! Kuid kes vastutab?
Autor: Lemmi Kann, Äripäev

Seotud lood

Uudised
  • 23.03.10, 16:56
Statoil ja Neste mõistavad müügimaksu erinevalt
Kuigi aega on vaevalt kolm kuud kuni rakendub Tallinna müügimaks, siis linnalt saadud puuduliku info põhjal mõistavad ettevõtjad müügimaksu määrust erinevalt.
Uudised
  • 23.03.10, 09:10
Müügimaks siiani arusaamatu
Ettevõtjad astuvad üha jõulisemaid samme Tallinna müügimaksu vastu, sest endiselt on segane, kes ja mille pealt peab seda maksma, lisaks on maksu kogumine võrreldes oodatud tuluga liiga kulukas.
Uudised
  • 19.03.10, 07:25
Müügimaks - maksa seda, ei tea mida
Tallinn on oma müügimaksumäärusega tekitanud muljetavaldava segaduse. Enam kui kolm kuud pärast maksumääruse vastuvõtmist ei tea mitte keegi, milline on lõplik maksukohustuslaste ring ja milliseks kujuneb maksubaas.
  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 07:30
Avalikusta kliendi võlg ja tagastamise kiirus kahekordistub
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele