• 18.06.09, 01:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

KUIDAS maksta dividende?

Paljude ettevõtjate ja aktsionäride jaoks on kätte jõudnud see meeldiv osa aastast, mil eelmise aasta jooksul teenitud kasumi pealt dividende jaotatakse.
Kus on tegemist rahaga, tulevad aga kohe mängu maksustamise küsimused, mis meeldiva rahajagamise protseduuri üsnagi keeruliseks võivad muuta.
Konsultatsioonifirma Ernst & Young Baltic maksukonsultantide sõnul on dividendide maksmisel suurim komistuskivi võimalike erireeglitele alluvate dividendisummade tuvastamine.
Sisuliselt on vajalik detailne omakapitali maksuarvestus, et tagada ülevaade, millest koosneb jaotamisele kuuluv kasum.
Tihti kaasneb dividendide jaotamisega ka palju selgitustööd, eelkõige välisomanikele, ettevõtte tulumaksu ja kinnipeetava tulumaksu erinevuste teemal, samuti ettevõtte tulumaksu kajastamisest Eesti äriühingu raamatupidamisarvestuses.
Ernst & Youngi maksukonsultant ja audiitor Tõnis Jakob ning maksukonsultant Sander Adamson jagavad teadmisi, mida peavad erinevat tüüpi äriühingud dividendide maksmisel arvesse võtma.
näide
4 võimalust väljamaksmisel
1. Dividendid Eesti äriühingus, millel pole tütreid Dividendide väljamakse maksustatakse dividendide jaotaja tasemel. Kui Eesti äriühing maksab dividende omanikele, tuleb väljamakstavatelt dividendidelt lisaks tasuda 21/79 tulumaksu, mis arvutatakse väljamakstud dividendide ehk nn netodividendide summalt. Maksustamise põhimõtted on omanike päritolust hoolimata samad. Näide: Eesti äriühingu kasum on 10 mln krooni. Kui omanikele makstakse dividende 5 mln krooni, on äriühingu tulumaksukohustus 5 mln x 21/79 = 1,33 mln krooni. Lisaks dividendide väljamaksele peab tasuma tulumaksu, seega kogu kasumist tehtav väljamakse on 6,33 mln krooni. Jaotamata kasum pärast dividendide väljamaksmist on 3,67 mln krooni.
2. Dividendid Eesti kontsernis
Eesti äriühing, kellel on Eestis 100%line tütar, maksab dividende enda kasumist ja maksab edasi tütarühingult saadud dividende.
Kui Eesti äriühing maksab dividende oma kasumist, maksustatakse see ettevõtte tulumaksuga 21/79 dividendide netosummast.
Kui makstakse edasi dividende, mis on saadud tütarühingult (10%), kes on tulumaksukohustuslane ning asub EMP lepinguriigis (sh Eestis), ei maksustata neid dividende ettevõtte tulumaksuga.
Näide: kui äriühing on saanud dividende tütarühingult 10 mln krooni, on need maksustatud ettevõtte tulumaksuga 21/79 tütarühingu tasandil hetkel, millal dividendid jaotati emaühingule. Tütre tulumaksukohustus on 10 mln x 21/79 = 2,7 mln krooni.
Emaühing maksab edasi tütrelt saadud 10 mln krooni ja enda kasumi 4 mln krooni. Kokku saab emaühingu omanikele maksta dividende summas 13,16 mln krooni, kuna 10 mln makstakse tulumaksuta ja 4 mln krooni emaühingu kasumit peab katma nii dividendi kui ka tulumaksu ja viimase jagu on dividend väiksem. Emaühing, kes maksab dividende majandusaasta aruande põhjal, peab arvestama, et edasi makstavaid dividende ei maksustata juhul, kui ta on reaalselt saanud tütrelt dividende. Kui emaühing ei ole saanud dividendide maksmise hetkeks tütrelt dividende, kuulub dividendidena väljamakstud summa maksustamisele.
3. Dividendid rahvusvahelises kontsernis
Dividendide maksustamine rahvusvahelises kontsernis toimub analoogselt dividendide maksustamisega Eesti kontsernis.
Kui Eesti tütarühing maksab dividende mitteresidendist emaühingule, tekib tal kohustus maksta dividendide jaotamisel ettevõtte tulumaksu 21/79.
4. Dividendide maksustamine eraisiku tasemel
Eesti residendist füüsiline isik peab deklareerima oma tuludeklaratsioonis kõik mitteresidendist äriühingult saadud dividendid.
Füüsiline isik peab tasuma tulumaksu dividendidelt, mille ta on saanud välismaa juriidiliselt isikult ning mille maksmise aluseks olevalt kasumiosalt või dividendilt endalt pole tulumaksu makstud.
tasub teada
Dividendidena saab käsitleda ka muid väljamakseid Riigikohus on kahes lahendis võtnud seisukoha, et dividendi väljamaksena võib käsitleda ka muid omanikele tehtud väljamakseid, hoolimata sellest, kas majandusaasta on lõppenud ning kas majandusaasta aruanne on kinnitatud, kui väljamakse majanduslikust sisust tulenevalt oleks tegemist pigem kasumi jaotamisega, mitte palga või juhatuse liikme tasuga. Dividendide väljamaksmisel tuleb arvestada, et dividendide pealt arvestatud tulumaksukohustus vähendab jaotamiseks võimalikku kasumit.
tasub teada
Dividendide maksustamine Kuni 2009. aasta alguseni tuli eristada ettevõtte tulumaksu ja kinnipeetavat tulumaksu: kuni 2008. aasta lõpuni maksustati dividende nii ettevõtte tulumaksuga (21/79), mida tasus äriühing, kui dividende jaotati, ning samuti kinnipeetava tulumaksuga (21%), mis peeti teatud juhtudel kinni mitteresidendist juriidilisele isikule makstavatelt dividendidelt (osalusega alla 15% või asukohaga madala maksumääraga territooriumil). Alates 1. jaanuarist 2009 on dividendid maksustatavad ainult ettevõtte tulumaksuga. Dividendide maksustamisel tuleb eristada äriühingu poolt saadud dividendide edasimaksmist ning muu kasumi jaotamist dividendina. Saadud dividendide edasimaksmine: Eesti äriühing on saanud dividende tütarühingult (vähemalt 10% osalus või häältest) ning maksab saadud dividendid enda omanikele. Residendist äriühing on kohustatud maksma tulumaksu maksumääraga 21/79 dividendidelt, mis on väljamakstud enda kasumi, samuti portfelliinvesteeringult saadud dividendide arvel. Erireeglid on teises riigis asuva püsiva tegevuskoha kaudu ning aastatel 1994-1999 teenitud kasumi jaotamisel dividendina.
pane tähele
Ei maksustata: Eesti äriühingu poolt tütarühingult saadud dividendi summa piires edasimakstud dividendi. Eesti äriühing, kes on saanud väljamakse aluseks olevad dividendid Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) lepinguriigi või Šveitsi residendist ja tulumaksukohustuslasest äriühingult (välja arvatud madala maksumääraga territooriumil asuv äriühing), kelle osalusest ta omas dividendide väljamaksmise ajal vähemalt 10 protsenti, võib maksta saadud dividende oma omanikele maksuvabalt. Eesti äriühingu poolt edasimakstud dividende, mis on saadud muu riigi äriühingult (välja arvatud madala maksumääraga territooriumil asuv äriühing), kui Eesti äriühingule kuulus dividendide saamise ajal vähemalt 10 protsenti äriühingu osalusest või häältest tingimusel, et selliselt dividendilt on tulumaks kinni peetud või selle aluseks olev kasumiosa on tulumaksuga maksustatud.
oluline
Kui Eesti äriühing on saanud dividende EMP lepinguriigi äriühingult või Šveitsi residendist ja tulumaksukohustuslasest äriühingult ja maksab need enda omanikele edasi, ei ole dividendide maksuvaba edasimaksmist piirav asjaolu, kas Eesti äriühingule makstavatelt dividendidelt on tulumaks kinnipeetud või selle aluseks olev kasumiosa on tulumaksuga tegelikult maksustatud. Ettevõtte tulumaksust võib maha arvata välisriigis tasutud või kinnipeetud tulumaksu.
vaata ka
Dividendide väljamaksete maksustamise kohta otsi rohkemat infot: www.emta.eewww.ksrmt.aripaev.ee/www.maksumaksjad.ee
Loe kommentaare siin

Seotud lood

Uudised
  • 16.02.11, 13:49
Kuidas deklareerida välismaa äriühingult saadud dividende?
Küsimus: Välismaa äriühing maksab Eesti äriühingule dividende. Kas deklareeritakse siis, kui eesti äriühingu omanikule dividendid edasi makstakse? Milliseid dokumente on vajalikud tõestamaks, et välismaa äriühing on maksnud maksud oma asukoha riigis?
Uudised
  • 31.01.11, 16:00
Kuidas: tulumaksuga maksustatud dividendide edasine väljamakse
Küsimus: Tütarettevõte maksis 2010.a kevadel emaettevõttele välja dividendi ning tasus sellelt dividendilt ettevõtte tulumaksu.Emaettevõte soovib saadud dividendi omakorda välja maksta emaettevõtte omanikule (füüsiline isik, eesti resident).
Uudised
  • 10.02.10, 10:20
ÄP Käsiraamatute foorum: dividendide maksustamine
Küsimus: Eesti osaühing maksab teda 100%-lt omavale emafirmale (Prantsusmaa ettevõte) dividende. Kuidas toimub maksustamine?
Uudised
  • 15.02.10, 11:26
Välismaa dividendi maksutagajärjed
Kas välismaa aktsiaid on parem omada füüsilise isikuna või läbi äriühingu? Milliseid tagajärgi toob Eesti kontsernile kaasa dividendimakse välismaa tütarühingult? Millised on eraisiku maksukohustused välismaalt saadud dividendilt?
  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 07:30
Avalikusta kliendi võlg ja tagastamise kiirus kahekordistub
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele