Lugeja küsib ärilehes: Ettevõte tegi pankrotiavalduse, seda arutatakse lähiajal. Õhus on võimalus, et ettevõte läheb üle teisele firmale. Mina ei soovi, et mu tööleping üle läheks. Kas keeldumise korral saaksin hüvitist ja millisel alusel siis leping lõppeks? Kas fakt, et töölepingus muutub tööandja nimi, on töölepingu tingimuste muutmine seoses tootmise ja töö ümberkorraldamisega? Kas mul on õigus nõuda töölepingu lõpetamist töölepinguseaduse (TLS) § 82 alusel?
Vastab Helve Toomla, EAKL jurist:
Ettevõtte ülemineku korral jäävad senised töölepingud kehtima, olenemata töötaja või tööandja soovist. Tööandja nime muutus töölepingus ei tähenda selle tingimuste muutmist seoses tootmise või töö ümberkorraldamisega ega anna päris kindlasti võimalust lepingut TLS § 82 alusel lõpetada.Kui tööandja vahetumise tõttu töötingimused oluliselt halvenevad, võib töötaja nõuda kõnealuse sätte alusel lepingu lõpetamist. Tingimata tuleb siis avalduses konkreetselt näidata, millised töötingimused ja kuidas on just tööandja vahetumise tõttu oluliselt halvenenud. Omal soovil või poolte kokkuleppel võib töötaja muidugi lepingu lõpetada, kuid hüvitist sel juhul seadus ette ei näe.
Autor: Helve Toomla
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.