Tööinspektor-jurist Meeli Miidla-Vanatalu, kes annab nõu ka tööinspektsiooni infotelefonil, möönis, et säärase teemaga puutuvad praegu kokku paljud väikeste laste vanemad. „Tööandjad ütlevad, et jäädagu parem lapsega koju või otsitagu teine töö, sest neil ei ole tööd pakkuda,” kirjeldas Miidla-Vanatalu. Ta selgitas, et töötajal on seadusest tulenev õigus lapsehoolduspuhkusel viibimine igal ajal lõpetada ja tööle asuda. „Tööandjal ei ole õigust viia töötajat pärast lapsehoolduspuhkust sunniviisil teisele ametikohale,” ütles Miidla-Vanatalu. „Ei piisa selgitusest, et töötaja senist töökohta ettevõttes enam ei ole.” Kui aga juhtub nii, et töötaja on avalduse esitanud, kuid tööd pole talle antud, hakkab palk siiski jooksma sellest päevast, mis on avalduses tööletuleku päevana märgitud.
Ka võib töötaja nõuda töölepingu lõpetamist põhjusel, et tööandja rikub lepingu tingimusi ega võimalda töötamist senisel ametikohal (TLS §82). Sel juhul saab töötaja hüvitise kahe kuu keskmise palga ulatuses. Alla kolmeaastase lapse vanemat koondada ei saa. „Kui tööle naasva kolmeaastase lapse vanema töökoht on tõepoolest kadunud, tuleb ta korrektselt koondada,” selgitas Miidla-Vanatalu.
Oluline on seegi, et nii ettevõtte likvideerimise kui ka pankroti tõttu töölepingu lõpetamise korral on õigus saada ettenähtud hüvitist ka neil töötajatel, kes viibivad lapsehoolduspuhkusel.
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.