1. novembril hakkas kehtima uus reklaamiseadus, mis karmistab muuhulgas alkoholi reklaami tingimusi ja reguleerib SMS-laenu andmist. Samuti on sätestatud lapse kasutamine reklaamis.
Uue seaduse kohaselt on alkoholi reklaam ringhäälingus lubatud alates õhtul kell 21.00. kuni hommikul kell 7.00 olenemata sellest, kui kange alkoholiga on tegemist. Kehtima hakkava seaduse järgi peab alkoholi reklaam sisaldama hoiatavat teksti: ”Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada Teie tervist!” Alkoholireklaam ei tohi sisaldada teavet, et alkoholi ostmisel saab või on võimalik saada tasuta või tavapärasest väiksema tasu eest kaupa või teenust.
Uus seadus reguleerib ka SMS-laenude andmist. Igas reklaamis, millega teavitatakse oma valmisolekust anda tarbijale laenu maksimaalses summas alla 10 000 krooni või mille tagasimaksmise maksimaalne tähtaeg on kuni kuus kuud, tuleb ära näidata krediidi kulukuse määr, lisades vajaduse korral vastavaid näiteid. Seega tuleb seaduse järgi anda laenu võtjale teada, kui kulukaks laen talle tegelikult läheb.
Reklaamiseaduses on täiendatud ka laste reklaamis kasutamist. Nii ei tohi näiteks last kasutada reklaamis ilma tema seadusliku esindaja eelneva kirjaliku nõusolekuta.
Muudatusi ja täiendusi on tehtud ka hasartmängu reklaami osas. Hasartmängu, mängukoha ja hasartmängukorraldaja reklaam on üldreeglina keelatud, välja arvatud seaduses sätestatud juhtudel.
Seni
Uude reklaamiseadusesse on koondatud enamik seni eriseadustes olevast reklaamialasest regulatsioonist, nagu näiteks advokaadi, vandetõlgi, notari, kohtutäituri patendivoliniku reklaami regulatsioon. Ainult väga spetsiifilistele valdkondadele ja sihtgruppidele suunatud (nt ravimite, väärtpaberite ja investeerimisfondide reklaam) regulatsioon on jäetud eriseadustesse kui vastavaid teemavaldkondi kõige suurema täpsusastmega reguleerivasse õigusakti.
Riigikogu kiitis Reklaamiseaduse heaks sel aastal 12. märtsil.
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.