• 27.05.08, 01:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Töötuskindlustushüvitis ja tööandja tõend töötuskindlustushüvitise saamiseks

Tööandja on kohustatud andma isiku nõudmisel talle töö- või teenistussuhte lõpetamisel tõendi viimasel kolmel töötatud kalendrikuul makstud tasude liikide, suuruste ja tasudelt kinni peetud töötuskindlustusmakse kohta kalendrikuude kaupa. Tõendil tuleb märkida:
töötaja viimasel kolmel töötatud kalendrikuul väljamakstud tasud ja
kinnipeetud töötuskindlustusmaksed kalendrikuude kaupa
Tõendile ei märgita tasusid, millelt töötuskindlusmakset ei maksta.
Kuidas täita tõendit kindlustatule makstud tasude ja tasudelt kinnipeetud
töötuskindlustusmaksete kohta
1. Täitke tõend kassa- ehk väljamaksepõhiste andmete alusel.
2. I veerus „Väljamakse aasta” ja II veerus „Väljamakse kuu” märkige viimased kolm töötatud kalendrikuud, millal kindlustatule tasud välja maksti.
Kui tööandja ei maksnud kindlustatule kõiki tasusid (lõpparvet) välja töö-või teenistussuhte lõpetamise päeval ning vastav väljamakse tehti järgneval kuul (kuudel), märkige tõendil lisaks viimasele kolmele töötamise kuule ka need väljamaksete tegemise kuud.
3. III veerus „Väljamakstud palk ja muud tasud (bruto)” märkige igal kalendrikuulkindlustatule väljamakstud tasude summa, sõltumata, millise perioodi eest tasu maksti.
3.1 Töötaja ja avaliku teenistuja puhul märkige igal kuul väljamakstud palk ja muud tasud(nt puhkusetasu, poolte kokkuleppel või kollektiivlepingu alusel makstavad hüvitised jms).
3.2 Võlaõigusliku lepingu (nt töövõtu- või käsundusleping) alusel teenuse osutaja puhulmärkige igal kuul väljamakstud tasud.
3.3 Kindlustatu puhul, kes on Eesti Vabariigi välisteenistuses töötava teenistujaga kaasasolev mittetöötav abikaasa, märkige igal kuul väljamakstud abikaasatasu.
3.4. Tasude hulka ei arvestata tasusid, millelt ei maksta töötuskindlustusmakset. Seega ei tule veerus „Väljamakstud palk ja muud tasud (bruto)” näidatud summa sisse arvestada järgmisi tasusid:ettenähtud hüvitus (nn koondamishüvitused);- kindlustatu töö- või teenistussuhte ebaseaduslikul lõpetamisel seadusega ettenähtudhüvitus või viivis;- kindlustatu tööraamatu või lõpparve kinnipidamisel seadusega ettenähtud palk;- sotsiaalmaksuseaduse §-s 3 nimetatud summad (nt lähetustasud, isikliku sõiduautokasutamise kulude hüvitised, kulutused töötaja töötervishoiu ja tööohutuse tagamiseks,täiendavate puhkusepäevade ja lapse toitmise vaheaegade eest riigieelarve vahenditestmakstav palgahüvitis jt).
- kindlustatule töölepingu lõpetamisel või teenistusest vabastamisel makstud seadusega
4. IV veerus „Kinnipeetud töötuskindlustusmakse” märkige III veerus näidatud summaltkinnipeetud kindlustatu töötuskindlustusmakse. Kindlustatu töötuskindlustusmakse määr on 2007. aastal 0,6%.
5. Tõendil näidatud andmed peavad kokku langema Maksu- ja Tolliametile sama perioodikohta deklareeritud/deklareeritavate andmetega.
 Maksu- ja Tolliamet töötuskindlustusmaksest  
Töötuskindlustusmakse on töötuskindlustuse rahastamiseks töötuskindlustuse seadusega (TKS) kehtestatud sundkindlustusmakse.
Töötuskindlustusmakset makstakse:
füüsilisele isikule töövõtu-, käsundus- või muu teenuse osutamiseks sõlmitud võlaõigusliku lepingu alusel makstud tasudelt, välja arvatud juhul, kui tasu saaja on kantud äriregistrisse või registreeritud Maksu- ja Tolliameti piirkondlikus maksukeskuses füüsilisest isikust ettevõtjana ja tasu on saaja ettevõtlustulu.
Vastavalt TKS § 4 maksavad töötuskindlustusmakset:1) kindlustatu (antud mõiste hõlmab töötajat, avalikku teenistujat ja töövõtjat);2) tööandja ja riik või kohalik omavalitsus tööandjana (edaspidi tööandja).
Makse määr võib muutuda TKS §-s 41 kehtestatud piirides (kindlustatul 0,5-2%, tööandjal 0,25-1%). 2005. a makse määrad on kindlustatule 1% ja tööandjale 0,5% maksustatavatelt summadelt. Iga järgmise aasta makse määrad kehtestab Vabariigi Valitsus hiljemalt jooksva aasta 1. detsembriks. makse määrad (kehtestatud Vabariigi Valitsuse 24. novembri 2006. a määrusega nr 241) on kindlustatule 0,6% ja tööandjale 0,3%. 2008.aasta maksu määrad ei ole muutunud (kehtiva Vabariigi Valitsuse määruse leaid siit).
2007.aasta
Makse kogumine toimub paralleelselt kinnipeetud tulumaksu ja isikustatud sotsiaalmaksu kogumisega ja deklareeritakse ühisel deklaratsioonil TSD.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 07:30
Avalikusta kliendi võlg ja tagastamise kiirus kahekordistub
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele