• 05.10.07, 01:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Jää töölaua taga terveks!

Teada on, et kontoritöötaja tööpäev on keskeltläbi 8 tundi pikk ning enamuse sellest ajast veedab ta laua taga istudes. Peamisteks töövahenditeks on seega laud, tool, arvuti, telefon ja kirjatarbed. Enamjaolt pööratakse küll tähelepanu sellele, et arvuti ning selle programmid oleksid võimalikult uued, kiired ning töökorras, arvates, et kui see on tagatud, peaks töö efektiivne sujumine olema garanteeritud. Paraku aga kiputakse ära unustama see, et väga oluline osatähtsus on ka inimressursil ja selle vaimsetes ning füüsilistes võimetes.
Kunakontoritöötaja tööpäev möödub laua taga toolil istudes, tuleks justnimetatud töövahenditele enam tähelepanu pöörata. Kui ei arvestatainimese füüsiliste eripäradega ning töötaja peab terve päeva istumaebamugaval toolil ning vale kõrgusega töölaua taga, on tulemuseks healjuhul vaid kangeks jäänud keha juba keset tööpäeva, halvemal juhultõsisemad seljahaigused ning pikema aja vältel ka selgrootüsistused. Etselliseid hädasid vältida ja pigem juba ennetada, võiks tööandja koostöötajaga vastavas kaupluses lauad-toolid välja valida. Sel juhulsaavad arvestatud nii inimese gabariidid kui ka isikulised eelistusedistumisasendi suhtes.
Ergonoomiline mööbel-mis see on?sõnul on ergonoomiline mööbel see, mis võimaldab sul töötada nii, et eiteki tunnet, et miski sind segab. See tähendab seda, et istme kõrgus,sügavus ja seljatugi peaksid olema reguleeritavad, äärmiselt olulineosatähtsus on ka nimmetoel.
Üheks istujasõbralikuks kontorimööblivalikuks on ergonoomiline mööbel. Mis see siis on? Intera mööblisalongi müügijuhi Indrek Toomise
Kui mina arvasin, et oluline nüansstooli juures on käe- ja peatugi, siis selgus, et need on tooli juuresvaid lisaväärtusteks. Minuga koos võivad rõõmustada ka kõik toolilkiikuda armastajad, sest ergonoomilistele toolidele on suisa teadlikultkõikumisfunktsioon sisse ehitatud, kuna pideva eneseliigutamisetulemusena käib veri soontes paremini ringi ning seda parem on ka ajuhapnikuvarustus, seeläbi aga teadagi, et suureneb töö efektiivsus.
Intera mööblisalongis on uudistamistmööblivalikul küllaga – lisaks kvaliteedile on toodetel ka vägahuvitavad disainilahendused - näiteks nn telefoniputkaga sarnanev tool,millesse istudes kostub ümbritsev heli summutatuna. Taolist„kapseldumist“ pakub ka kontorilaua ja tooli terviklahendus, misvõimaldab luua istujale nö „oma keskkonna“ laua kohal varjuna paiknevakõlari abiga, mis omakorda aitab end välja lülitada avatud kontorisaginast ning jutumelust. Spetsiaalse seljatoe varjuga tool aitabturvaliselt tunda end nendel inimestel, keda seljataga istuvadkolleegid häirivad.
Põneva lahendusega on ka sellised toolid, millelpuudub seljatugi – need toolid on kas eriliste käe- või jalatugedeganing on arstide poolt heaks kiidetud ja soovitatud eelkõigeseljavaevustega inimestele.
Mitte ainult toolid
Lisakstoolidele ei tohiks vähem tähtsustada ka kontorilaua omadusi. Teada on,et erinevate inimeste kehamõõtmed on väga erinevad, seetõttu ei tulekskõne allagi kontorisse laudu ostes jälgida vaid standartmõõte. NäiteksTaanis on riigipoolne töökeskkonna järelvalve väga range – töölauadpeavad olema võimalikult suures osas reguleeritavad,kõrgusreguleerimise vahemikuks on 60-125 cm. Sellineregulatsioonivõimalus teeb mistahes kehamõõtudega inimese tööpäevamugavaks ja nauditavaks.
Indrek Toomise sõnul on üha enam suurenenudjuhtide teadlikkus sellest, et mida mugavam on alluva töökoht, sedaefektiivsem on töötulemus. Selle kohta on ka mitmeid uuringuidläbiviidud ning tulemused näitavad, et mugavama ja sobivama töölauataga istudes on töötaja efektiivsus suurenenud 17-20 %. Mulle tundubsee üsna palju, eriti veel, kui sinna otsa liita töötaja tunduvaltparem enesetunne ning soov hommikul taas oma mugava töölaua taha tööleasuda.
Autor: Meelike Tammemägi

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 07:30
Avalikusta kliendi võlg ja tagastamise kiirus kahekordistub
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele