Enne FIE-ks hakkamist võib tekkida ikka päris palju küsimusi, millele tuleb vastust küsida spetsialistilt. Siin loos on mõned näited küsimustest FIE-ks hakkamise teemal. Nõu andsid raamatupidamisspetsialistid Helene Levin ja Piret Valkma. Piret Valkma töötab ka ise FIE-na!
1. „Juhul, kui registreeriksin ennast FIE-ks 10.detsembril 2006, kas siis tulumaksu avansilisi makseid pean hakkama maksma juba peale 2007. aasta tuludeklaratsiooni esitamist? Või peaksin tegema alles 10. detsembrist 2007. aastast? Kui pikk oleks sellise registreerimisajaga majanduslik tegevusaasta?“
Helene Levin: „Majandusperiood on kõigil kalendriaasta, st 01.jaanuar kuni 31. detsember. Erandeid tehakse ainult rahandusministri loaga, nt nagu Tallinna Küte, kelle tegevus on sesoonne. Kas Te peate maksma avansilisi tulumaksu makse ja kui palju, seda lepite kokku oma inspektoriga. Reeglina määratakse avansilised maksed eelmise kalendri/majandusaasta kasumi põhjal. Kuna Te olete alustav, siis Te võite ise vabatahtlikult neid makse teha, tuginedes prognoositavale kasumile, kuid mitte sellel aastal.“
2. ”Kui hakkan FIE-ks nt. 10. detsembrist, siis kas saan põhimõtteliselt kulude alla panna ka oktoobris ostetud lauaarvuti, mille ostsin spetsiaalselt, et teha oma töö, näiteks raamat, korralikult trükivalmis.”
Piret Valkma: ”Tulumaksu seaduse järgi võib kuludesse kanda enne ettevõtlusega alustamist tehtud ettevõtluse registreerimisega või tegevuslubade taotlemisega tehtud kulutusi (TMS par.14 lg.5).“
Helene Levin: „Maksuamet arvestab Teie kulusid FIE-ks registreerimise kuupäevast. Siiski soovitan rääkida oma inspektoriga - Te peate teda veenma/tõestama, et see arvuti osales Teie FIE tulu tekkimisel ja oli just FIE tarbeks soetatud. Muul juhul Te ei saa seda kuluks arvata. Ja veel, kui Te kajastate seda põhivarana ja arvestate kulumit, siis FIE lõpetamisel peate selle jääkväärtuselt tulumaksu maksma.“
3. „Kui raamatu trüki maksis kinni sponsor otse,- läbi minu ei käinud rahasid, siis seda poleks mul vaja ju ka kajastada FIE raamatupidamises?“
Piret Valkma: „Sellisel juhul, jah, ei ole neid kulutusi Teil vaja näidata, sest Teil pole ju ka selleks alust (arveid näiteks).“
Helene Levin: „No jah, aga arvestage sellega, et FIE maksab makse oma kasumi pealt. Kui Te hakkate raamatu müügi pealt tulu saama, aga kulusid ei ole? Teie kasum võib olla siis võrdne müügituluga ja maksud on siis maksimaalsed.“
4. „Kas saan alustada raamatupidamist kuludega - et esimene sissekanne pole mitte tulu, vaid kulu?“
Piret Valkma: „Ettevõtlust võib alustada kuludega ja tavaliselt see nii ka on, sest enne, kui miskit tulu saama hakatakse, on vaja kulutusi teha.“
Helene Levin: „Jah.“
5. ”Kas sellisel juhul, kui hakkan FIE-ks kirjastamises, kehtib edasi ka tulumaksuvaba miinimum ajakirjanduslikele honoraridele, mille saan otse toimetustelt ja kus on tulumaks maha arvestatud juba? Samas - kui olen ka ju nii-öelda ettevõtja?“
Piret Valkma: „Kui Te olete toimetusele sellekohase avalduse esitanud, siis arvestatakse sealt Teile väljamakseid tehes maksuvaba miinimumi. Aga kui soovite, siis võite sellest toimetuses arvestatavast maksuvabastusest loobuda.“
Helene Levin: „Tulumaksivaba miinimum on 2000 krooni kuus, sõltumata tulu allikate arvust. Arvutus on lihtne: kõik Teie tulud summeeritakse, arvutatakse maha 2000x12 kuud=24 tuhat krooni ja ülejäänud summast võetakse tulumaks 23% (see on skemaatiline, ma ei arvesta siin töötus. ja pensioni maksudega). Arvutatud tulumaksu summa võrreldakse sellega, mida Teilt on tegelikult kinni peetud või olete ise maksnud. Ja vahe siis maksate juurde või tagastatakse, olenevalt tulemusest.“
6. „Kui maksan FIE avansilisi sotsiaalmaksu makse, siis kas majandusliku aasta lõpus tuleks mul juurde maksta, kui sotsiaalmaks kujuneks suuremaks, kui avansiliselt olen ette maksnud?“
Piret Valkma: „Sellisel juhul tuleb juurde maksta.“
7. „Kuidas käib avansiline sotsiaalmaksu maksmine?“
Piret Valkma: „Füüsilisest isikust ettevõtja maksab sotsiaalmaksu avansilisi makseid neli korda aastas - iga kvartali viimase kuu 15. kuupäevaks. 2006. aastal arvestatakse avansiliste maksete suurus sotsiaalmaksuseaduse § 2¹ sätestatud arvestuslikust määrast, mis on 1400 krooni kuu kohta. Seega on sotsiaalmaksu avansiliseks kohustuseks 462 krooni kuus ehk 1386 krooni kvartalis. Kui aga FIE saab ka palgatulu ja sealt on juba sotsiaalmaks tasutud ja see on suurem kui kehtiv miinimum (ehk siis palk suurem kui 1400 krooni kuus), siis ei ole FIE kohustatud ise täiendavalt avansilisi makseid tasuma. Aga kui on soovi võib sotsiaalmaksu alati vabatahtlikult maksta rohkem, seda saab pärast ettevõtluse kuludes arvestada ja peale tuludeklaratsiooni esitamist ei ole vaja liiga palju juurde maksta.“
Helene Levin: „Kvartaalselt, kvartali lõpu viimase kuu 15. kuupäevaks. Seda võite täpselt Maksuametist küsida. Makse suurus on alates 1. jaanuarist 2006 1400x33%x3kuud=1386 krooni kvartalis. Seda tuleb maksta ainult siis, kui Teie tööandja ei maksa Teie eest regulaarset sotsiaalmaksu teie palga pealt vähemalt 462 krooni kuus.“
Märkus: Lugu on valminud aastal 2006, arvestamata muudatusi, mis võivad tulla 2007. aastal.
Autor: Aive Antsov
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.