Õppida pole kunagi hilja!
Puhkused puhatud, ninal tedretähed, kaunid hetked rändamistest ja reisidest fotodele püütud. Oli hea soe suvi ja akud on mõnusasti ära laetud. Tere tulemast tagasi!
Alustame pehmete teemadega: palgateadlikkuse koolitaja ja ekspert Irene Annus küsib, kas sa tead, mida värbaja sinu CV-st tegelikult otsib? Räägime tööle kandideerimisest ning võtame fookusesse kõige olulisema vea CV-s, mida tööotsijad teevad.
Mari-Liis Järg teab, kuidas esinemishirmust võitu saada ja oma arvamust selgelt väljendada, eriti kui tegemist on finantsidega, ning selgitab seda meilegi.
Kas tead, et peagi võib tehisintellekt teha raamatupidaja kutseeksami sinu eest? Jah, tehnoloogia muutub aina nutikamaks ja võimekamaks. See toob kaasa uusi võimalusi, kuid kas pole see ka pisut hirmutav? Raamatupidamise eksperdid ning AI-fännid Krista Teearu ja Margus Tammeraja selgitavad uusi võimalusi koostöös AI-ga. Uurime süvitsi ka maksuteemasid ja seadusemuudatusi seoses ettevõtluskonto ja käibemaksuga.
Inspiratsiooni pakub septembrikuu kaanepersoon, Rae vallavalitsuse finantsjuht Pille Koiduste, öeldes, et õppida pole kunagi hilja. Ta soovitab raamatupidajatel olla avatud muutustele ja pidevale arengule, sest me ei saa jääda seisma – raamatupidamine pole enam ammu pelgalt numbrite klõbistamine, vaid mitmekülgne töö, mis nõuab nii analüüsivõimet kui ka loovust.
Hea lugeja, kas võtad vastu kõik need väljakutsed ja võimalused, mida tehnoloogia ja seadusandlus meie teele toovad, nagu soovitab Pille Koiduste? Üks on kindel – paigal tammuda ei saa, elu on selleks liiga huvitav.
Sukeldume koos sügisesse!
Mare Timian, raamatupidaja.ee ärijuht
Septembrikuu ajakirja lood:
Seisan nõupidamisruumis paarikümne silmapaari ees, mu käed tõmbuvad niiskeks, süda peksab ja kõhus on kahtlane tunne. Tundub, et kõik, mida plaanin öelda, on kadunud meelest. Kas ma ikka saan hakkama?!
Paljud tööotsijad saadavad oma CV lausa mitmekümnele tööpakkujale, kuid tulemuseks on sageli nördimus ja tühjad pihud – töövestlusele ei kutsuta ja lootus tööd leida kipub kaduma. Nii raisatakse kahjuks palju väärtuslikku aega, sest kandideerija ei tea, mida tööandjad tegelikult CV-st otsivad.
Tehisintellekt ehk AI toob pöördelisi muutusi raamatupidajate ja finantsspetsialistide töösse. AI abil saab protsesse automatiseerida, andmeid analüüsida ja riske juhtida. Kas varitseb lausa oht, et AI võtab raamatupidaja töö üle?
Ettevõtluskonto on mõeldud füüsilistele isikutele, et maksukuulekalt tegeleda pisiettevõtluse ehk mikroettevõtlusega. Sellist ettevõtlustegevust registreerima ei pea ja arveldamisel pole mingeid dokumente vaja. Raha laekumisel ettevõtluskontole on ka füüsilise isiku maksukohustis riigi ees automaatselt täidetud.
Maksu- ja Tolliameti aktiivsem käibemaksuregistrisse kantud isikute kontrollimine tuleneb vajadusest tagada, et kanded registris oleksid õiged. Tõhusam kontroll on ajendatud ka käibemaksu pettustest.
Maksuekspert Tõnis Elling analüüsib kahte Euroopa Kohtu kaasust, kus Poola seadused ei võimaldanud ettevõttel käibemaksu korrigeerida, kuid Euroopa Kohus väitis direktiivi mõttele tuginedes, et ettevõttele peab see võimalus jääma.
Raamatupidajad kasutavad oma töös väga erinevat infot, sh nii tööandja kui ka klientide andmeid, aga ka tootmis- ja ärisaladusi. Teema on ärikriitiline, sest andmete väärkasutamine võib tööandjale palju kahju tekitada. Seega on raamatupidamisbürool oluline sõlmida töötajatega kokkulepped töölepingutes. Kas ja kuidas seda tegelikult tehakse, näitab põhjalik uuring.
Tulumaksuseadusega muudetakse kohalikele omavalitsustele tulumaksu eraldamise põhimõtteid 2025. aastast ning kõikidest teistest muudatustest õigusaktides annavad ülevaate vandeadvokaat Eva Mägi ja jurist Britta Jõgi.
Rae Vallavalitsuse rahandusameti juht Pille Koiduste ütleb, et mäletab selgelt seda tunnet, kuidas süda värises sees, kas ikka sai kõik tähtajaks ja õigesti tehtud, kui esimest korda tema raamatupidaja tööelus oli tulemas audiitorkontroll.
Vastates septembrikuu lugejamängu küsimusele õigesti võid võita kinkekoti suurepäraste ilutoodetega.
Vastuseid ootame kuni 25. septembrini k.a.
Lugeja küsib, ekspert vastab
Vastab TalTech Eesti Mereakadeemia finantsvaldkonna ja maksunduse õppejõud Maret Güldenkoh
Vastab Ernst & Young Balticu juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling
Varasemad ajakirjad leiad
SIIT.
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.