Kolmas sammas on hea viis investeerimiseks täiskasvanutele ning võiks seda olla ka lastele, kuid probleem võib tekkida liiga väikesest tulust. Kui aga laps teenib tulu, mis ületab maksuvaba tulu piiri, siis tulumaksukohustus tekib ka tal nagu täiskasvanul, selgitas MTA spetsialist Aune Maria Marjapuu.
Kolmas sammas on üldjuhul väga maksutõhus viis investeerimiseks. Igal aastal saab teha sissemakseid kuni 15% brutopalga või maksimaalselt 6000 euro ulatuses maksuvabalt – hiljem tagastab riik tuludeklaratsiooni alusel tulumaksu.
Kuna lapsed tavaliselt tulu ei teeni, pole kolmanda samba tegemine nende seas levinud. Kui aga vaadata nende laste poole, kellel sissetulekuid või muid investeeringuid pisut enam, võivad asjaolud muutuda.
Ootame sind
Pärnu Raamatupidamiskonverentsile 2024, 26.-27. septembril, kus MTA maksu- ja riskihalduse juhtivspetsialist Aune Maria Marjapuu teeb ettekande teemal “Maksuarvestus, kui äriühingud ühinevad ja jagunevad”.
Soodushinnaga pileti saad
SIIT.
Alustuseks tekib küsimus, kas lapsel saab üldse tekkida tulumaksukohustus? Maksu- ja tolliameti maksu- ja riskihalduse juhtivspetsialist Aune Maria Marjapuu vastas sellele jaatavalt: “Tulumaksu arvestus ja maksusoodustused kehtivad lastele samamoodi nagu täiskasvanutele.”
Lapsel võib tekkida tulumaksukohustus
Enamasti ei jõua lapse teenitud tulu nii kõrgele, et seda maksustama peaks, mistõttu ei teki ka tulumaksukohustust. Kui lapsel pole piisavalt suuri tulusid, ei ole tal ka kinnipeetud tulumaksu, mida oleks võimalik kolmanda samba skeemi järgi tagastada.
“Kui aga laps teenib tulu, mis ületab maksuvaba tulu piiri, siis tekib lapsel tulumaksukohustus samamoodi nagu täiskasvanul,” märkis Marjapuu Äripäevale.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Raamatupidamiseta ei saa tegutseda ükski ettevõte ega mittetulundusühing ning kuna paljudel ettevõtjatel puuduvad vastavad teadmised, on enamasti mõistlik see teenusena sisse osta. Mida peaks raamatupidamisteenuse tellimisel silmas pidama ning milliseid vigu kiputakse sel teemal tegema, räägib enam kui 25-aastase kogemusega raamatupidamisbüroo Vesiir OÜ asutaja ja juht Enno Lepvalts.