Rent on leping kahe osapoole vahel, kus rendileandja annab oma vara rendiperioodi vältel ühe või mitme rendimakse eest rentnikule (rendilevõtjale) kasutamiseks. Selles artiklis käsitletakse rendiarvestuse kajastamist Eesti finantsaruandluse standardi järgi, kus aluseks on RTJ 9.
Tartu Ülikooli majandusteaduskonna lektor Juta Tikk Foto: Meeli Küttim
Rahvusvaheline finantsaruande standard (IFRS) 16 „Rendid” ja Raamatupidamise Toimkonna juhend (RTJ) 9 „Rendiarvestus” käsitlevad rendiarvestust mõnevõrra erinevalt. IFRS 16 järgi ei eristata rentniku raamatupidamisarvestuses kasutus- ja kapitalirenti ning varad ja kohustised kajastatakse kõigi rendilepingute puhul (välja arvatud mõned erandid, mis kehtivad lühiajalisele ja väheväärtuslike varade rendile) sarnaselt.
Raamatupidamiseta ei saa tegutseda ükski ettevõte ega mittetulundusühing ning kuna paljudel ettevõtjatel puuduvad vastavad teadmised, on enamasti mõistlik see teenusena sisse osta. Mida peaks raamatupidamisteenuse tellimisel silmas pidama ning milliseid vigu kiputakse sel teemal tegema, räägib enam kui 25-aastase kogemusega raamatupidamisbüroo Vesiir OÜ asutaja ja juht Enno Lepvalts.