Rahavoogude aruande koostamise üldpõhimõtted ja meetodid
Raamatupidamise seadus (edaspidi RPS) nõuab, et iga majandusüksus peab oma majandustehingud dokumenteerima ja kirjendama raamatupidamisregistrites (RPS § 4) kas tekkepõhiselt või kassapõhiselt (RPS § 5).
Tartu Ülikooli majandusteaduskonna lektor Juta Tikk Foto: Meeli Küttim
Tekkepõhisele arvestusele on iseloomulik, et majandustehing ja sellega seotud raha laekumine või väljamakse toimub ja kajastatakse erineval ajal. Näiteks müügitulu kajastatakse kauba lähetamisel, kuid ostjad võivad tasuda kauba eest teatud tähtajaks; elektrienergia kulu kajastatakse kuu lõppedes, kuid arve tasumise tähtaeg saabub järgmisel kuul jne. Loomulikult tehakse raamatupidamiskanded nii müügitulu tekkimise kui ka raha laekumise ajal; elektrienergia kulukanne tehakse selle tekkimise ja ka arve tasumise ajal.
BDO Eesti tippspetsialist Sulev Luiga kirjutab finantsaruannete nimetamise erinevatest lähenemisviisidest ja sisuliselt korrektsetest nimedest ning selgitab, miks on rahavooaruandele senisest suurema tähelepanu osutamine vajalik.
COVID-19 pandeemiaga kaasnev üleilmne eriolukord paneb ettevõtted ja nende juhid raskesse olukorda. Üheks olulisemaks teemaks on ettevõtete rahavoogude juhtimine ja otsused likviidsuse hoidmiseks, kirjutab Grant Thornton Balticu finantsnõustamise valdkonna juht Mikk Mägi.
Ema- ja tütarettevõtte finantsaruannetest konsolideeritud aruandeid koostades kehtib reegel, et tütarettevõtte tegevused-tehingud konsolideeritakse emaettevõtja tegevuste-tehingutega alates tütarettevõtte omandamisest ehk kontrolli tekkimisest tütarettevõtte üle, kirjutab BDO Eesti tippspetsialist Sulev Luiga.
Raamatupidamiseta ei saa tegutseda ükski ettevõte ega mittetulundusühing ning kuna paljudel ettevõtjatel puuduvad vastavad teadmised, on enamasti mõistlik see teenusena sisse osta. Mida peaks raamatupidamisteenuse tellimisel silmas pidama ning milliseid vigu kiputakse sel teemal tegema, räägib enam kui 25-aastase kogemusega raamatupidamisbüroo Vesiir OÜ asutaja ja juht Enno Lepvalts.