Interneti vahendusel koolitamine tuleb maksustada põhireegli järgi, kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.
- Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling Foto: Meeli Küttim
Käibemaksuseaduse (KMS) § 10 lg 2 p 2¹ alusel maksustatakse erinevate kultuuri-, spordi ja meelelahutusürituste sissepääsuteenus ürituse toimumise riigis, viidatud sätte puhul siis Eestis. See tähendab, et kui Eesti käibemaksukohustuslane osutab koolitusteenust Eestis, siis tuleb koolituse osavõtu tasu maksustada igal juhul Eesti 20% käibemaksuga hoolimata sellest, et koolituse klient võib ka olla teise liikmesriigi käibemaksukohustuslane. Samuti on põhjust oodata kohaliku riigi käibemaksuga arvet, kui Eesti maksukohustuslane maksab oma töötajate teises riigis koolitusel või seminaril käimise arvet. Tõsi küll, siin on oluline eristada koolituse korralduse teenust (maksustatakse põhireegli järgi) ja koolituse või seminari osavõtutasu (kohaldub erireegel).
Seotud lood
Lepingu lõpetamisel nõutav kahjutasu võib osutuda hoopis teenuse osutamiseks, kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.
Käibemaksudirektiivi artikli 132 lõike 1 punktides i, l, m ja q on sätestatud, et liikmesriigid vabastavad käibemaksust muuhulgas laste ja noorte hariduse, kooli- või ülikoolihariduse, kutseõpe või ümberõpe, samuti nendega otseselt seotud teenuste osutamise ja kaubatarned nimetatud eesmärkidel tegutsevate avalik-õiguslike organisatsioonide või teiste asjaomases liikmesriigis sarnastel eesmärkidel tegutsevana tunnustatud organisatsioonide poolt.
2020. aasta algusest jõustusid Eestis käibemaksuseaduse muudatused, mille abil peaks muutuma selgemaks aheltehingute maksustamine olukorras, kui ostja vastutab kauba transpordi eest, kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.
Raamatupidamise Praktiku aprillinumbris kirjutasin telefoni teel ravimisest. Peale distantsravi käibemaksukäsitluse on käibemaksuvaba raviteenuse osutamisel väga tähtis tervishoiutöötaja kvalifikatsioon. Olenemata sellest, kas ravi toimub telefoni teel või vahetult patsiendiga kohtudes, peab maksuvabastuse kohaldamiseks olema täidetud tingimus, et raviteenust osutab liikmesriigi seadustega määratletud tervishoiutöötaja.
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.