Veidi üle aasta tagasi ostis käibemaksukohustuslane ettevõte eraisikult kinnistu (garaažiboks). Nüüd soovib selle maha müüa. Kas müügiarvele tuleb lisada 20% KM?
- Tõnis Elling koolitusel Radisson Blu Olympia konverentsikeskuses. Foto: Eiko Kink
Vastab Tõnis Elling: Kasutuses olnud ehitisega kinnistu müük on maksuvaba käive ehk 20% ei lisata. Kui see garaažiboks oli põhivarana arvel, siis see ei mõjuta ka jooksva aasta proportsiooni arvestust.
Kui garaažiboks müüdi kui vallasasi (ei ole kinnistusraamatus mingil põhjusel), siis on see ikkagi maksuvaba käive, sest KMS käsitleb ehitist kui vallasasja nagu kinnisasja.
Kinnisasja käibemaksuarvestus on üks keerukamaid käibemaksu teemasid, kuna erinevalt käsitletakse käibemaksu krundi, eluruumi, kasutatud eluruumi ja mitteeluruumi puhul – ostu- ja müügitehingutes ning remontimisel.
Kutsume Teid osalema praktikumil
„Kinnisvara raamatupidamine ja maksundus“, kus tulevad käsitlemisele järgnevad teemad:
• Kinnisasja mõiste käibemaksuseaduse tähenduses.
• Kinnisasja müügi käibemaksuga maksustamise reeglid.
• Kinnisasja rent, üür ja kasutusvaldus.
• Kinnisasjaga seotud teenused.
• Kinnisasjaga seotud teenuste käibe tekkimise koht.
• Sisendkäibemaksu mahaarvamine kinnisasja ostul.
• Siseriiklik pöördmaksustamine.
• Sisendkäibemaksu ümberarvestamise kohustus ja meetodid.
• Aktuaalsed kohtulahendid kinnisasjade maksustamisel.
Praktikumil räägitakse näidete toel olulisematest kinnisasja käibemaksuga maksustamist puudutavatest sätetest ja kohtulahenditest ning tuuakse elulisi näiteid, kuidas mõistlikumalt kinnisasja äri korraldada. Olulisemates kaasustes räägitakse ka tulumaksukohustusest kinnisasja müügil.
Praktikumi viib läbi Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja, õppejõud ning käibemaksu raamatu autor Tõnis Elling. Praktikum toimub 16.04.2020, Tallinnas Radisson Blu Hotel Olümpia konverentsikeskuses.
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.