Täiskasvanud inimesed istuvad umbes 9–11 tundi päevas. See hõlmab teleri vaatamist, arvuti kasutamist, lugemist, kodutööde tegemist, auto, bussi või rongiga reisimist, kuid ei hõlma magamist. Minudoc.ee perearst Sergey Saadi räägib, milline mõju istuval elustiilil inimeste tervisele täpselt on.
Järjest enam on tõendeid selle kohta, et pikaajaline istumine võib tervist kahjustada. Tegevusetusest ja väheliikuvast eluviisist põhjustatud terviseriskide vähendamiseks on soovitatav regulaarselt treenida, vähemalt 150 minutit nädalas. Loomulikult oleks hea ka järjestikuse istumise aega vähendada.
Uuringud seostavad passiivset eluviisi ülekaalulisuse ja rasvumisega, 2. tüüpi diabeediga, vähiga ning varase surmaga. „Arvatakse, et pikaajaline istumine aeglustab ainevahetust, mis mõjutab keha võimet reguleerida veresuhkru taset, vererõhku ja lagundada keharasva. Kontoritöötajad on lisaks ka pidevas sundasendis, mis suurendab lihasluukonna probleemide, eeskätt selja-, kaela- ja peavalude tekkimise riski,” selgitab doktor Saadi ja lisab, et pikaajaline istumine võib soodustada ka vaagnapiirkonna verevarustuse häiret, mis võib omakorda tekitada kõhukinnisust, hemorroide, eesnäärme põletikku ja eesnäärme suurenemist, päraku ja tuharate piirkonna naha ja nahaaluskoe põletikuliste protsesside teket.
Liikuge rohkem, istuge vähem
Näiteks Suurbritannia meditsiiniametnike kehalise aktiivsuse juhend soovitab pika istumisperioodi vahele teha 1–2 minutit kehalist aktiivsust. „Liikumise mõju on tervendav. Kõigepealt kulutab organism liikumisel rohkem kaloreid, mis võib kehakaalu langust põhjustada ja üldtoonust tõsta. Samuti aitab füüsiline aktiivsus säilitada lihastoonust, liikumisvõimet ja vaimset heaolu – seda eriti vananedes,” sõnab perearst.
Kuidas istuvast eluviisist tulenevaid terviseriske nutikalt vähendada, lugege
virtuaalkliinikust.
Seotud lood
Lugeja küsib: Mul on üks kolleeg, kes käib pidevalt haigena tööl ja see hakkab häirima. Ühest küljest on väga ebameeldiv, kui kõrvallaua taga inimene päevast päeva nina luristab ja köhib ja kuna tal on ilmselgelt halb olla, teeb ta seetõttu töös vigu. Ma ei tahaks nakkust saada ja haigeks jääda. Mida kaastöötajad ja tööandja sellises olukorras teha saaksid?
Kui töötaja ei tule tervise tõttu pikka aega tööülesannetega toime, võib tööandja lepingu üles öelda. Kui pikalt peab haige olema ja kas arvesse läheb ka hoolduslehel oldud aeg?
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.