Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Füüsilise isiku tulumaksuga maksustamise muudatused 2020
Riigikogu võttis 11.12.2019 vastu tulumaksuseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse. Tulumaksuseadust muudetakse nii füüsilise isiku kui ka juriidilise isiku maksustamise osas, kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.
Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling Foto: Meeli Küttim
Osad muudatused jõustuvad tagasiulatuvalt alates 2018, osad jõustuvad 2020, osad aastal 2021 ja osad isegi 2022. Alustame füüsilist isikut ja füüsilisest isikust ettevõtjat puudutavate muudatuste lühiülevaatega.
1. jaanuaril 2020 jõustub maksualase teabevahetuse seaduse muutmise seadus. Selle seaduse muutmise seadusega võetakse Eesti õigusesse üle halduskoostöö direktiivi muudatus, millega Euroopa Liidu liikmesriigid leppisid kokku automaatses teabevahetuses maksuskeemide kohta (edaspidi direktiiv).
Kuni 2017. aastani oli Eesti maailmas ainus üksnes ettevõtte jaotatud kasumit maksutav riik. Aga alates 1. jaanuarist võttis sarnase süsteemi kasutusele ka Gruusia ning aasta hiljem, 1. jaanuarist 2018 Läti. Gruusia ja Läti said analüüsida Eestis 2000. aastast kehtivat süsteemi.
Raamatupidamiseta ei saa tegutseda ükski ettevõte ega mittetulundusühing ning kuna paljudel ettevõtjatel puuduvad vastavad teadmised, on enamasti mõistlik see teenusena sisse osta. Mida peaks raamatupidamisteenuse tellimisel silmas pidama ning milliseid vigu kiputakse sel teemal tegema, räägib enam kui 25-aastase kogemusega raamatupidamisbüroo Vesiir OÜ asutaja ja juht Enno Lepvalts.