Alati on mõistlik enne tehingu toimumist kontrollida tehingupoole tausta. Koondasime enimlevinud avaliku ja erasektori andmebaasid, mille abil saab kontrollida ja hinnata tehingupoole tausta ja maksekäitumist ning seeläbi vähendada äri- ja maksuriske.
- Avalikud andmebaasid tehingupoole tausta analüüsiks Foto: https://pixabay.com
Päringute tegemiseks on üldjuhul vajalik teada tehingupoole nime ning registri- ja/või isikukoodi. Osa andmebaasides pakutavatest päringutest võivad olla tasulised, kuid uue tehingupartneri ja hinnalisema tehingu puhul, on mõistlik kaaluda tasuliste teenuste tellimist riskide maandamiseks.
Eesti käibemaksukohustuslase registreerimise (KMKR) numbri kontrolli abil saate välja selgitada, kas isik on registreeritud Eestis käibemaksukohustuslasena. Kehtiva käibemaksukohustuslase numbri puudumisel ei ole müüjal õigus lisada tehingule käibemaksu ega ostjal sisendkäibemaksu maha arvata.
Euroopa Liidu käibemaksukohustuslase registreerimise numbri (VAT nr) kontrolli abil saate kindlaks teha, kas isik on registreeritud käibemaksukohustuslasena mõnes EL-i liikmesriigis ning kas VAT nr on kehtiv. Oluline on kontrollida tehingupoole nime ja VAT nr-i vastavust. Kehtiva VAT nr-i puudumisel tuleb tehingu maksustamisel arvestada vastavate erisustega (näiteks ühendusesisese müügitehingu maksustamine 20% määraga 0% määra asemel).
Maksuvõla kontrolli abil saate välja selgitada, kas isikul on maksuvõlg või mitte. Maksuvõla olemasolu võib viidata tehingupoole makseraskustele või probleemidele maksetähtaegadest kinnipidamisel, mistõttu ei pruugita täita (õigeaegselt) tehinguga võetud kohustusi.
Tasutud maksude lehe allosas asuvatest Exceli tabelitest on võimalik kontrollida, kas ja kui palju on isik tasunud makse, deklareerinud käibe kogusummat ja töötajate arvu. Tabelites on välja toodud ühes kvartalis maksukohustuslaste (v.a füüsiliste isikute) tasutud riiklike maksude koondsummad ja eraldi tööjõumaksude, kogumispensioni maksete ning töötuskindlustusmaksete koondsummad, deklareeritud käibe kogusumma ja töötajate arv.
Töötajate arvule tasub tähelepanu pöörata eriti olukorras, kus teenuse osutamiseks on vajalik tööjõu olemasolu. Informatsioon deklareeritud käibe kogusumma ja töötajate arvu kohta võimaldab vältida teadmatust tehingupoole valikul.
Kui tasutud riiklike maksude summa on null, siis võib lisaks maksude mittetasumisele põhjuseks olla, et tegemist on eksportiva ettevõttega, ettevõttel on selles perioodis soetus suurem kui müük või isik kuulub käibemaksugruppi, kus grupi esindusisik deklareerib ka teiste grupi ettevõtete käibe ja tasub käibemaksu. Tolliagentuuride tasutud maksusummad võivad sisaldada ka nende klientide maksukohustust. Tasutud aktsiisisummad kajastuvad selle isiku maksuarvestuses, kes kauba tarbimise deklareerib. Avaldatud maksusummad aitavad rohkem mõista ettevõtjate panust ühiskonnas ja suurem avatus aitab kaasa ausama konkurentsi tagamisele.
E-äriregistri teabesüsteemis saab teha päringuid juriidiliste isikute kehtivate ja ajalooliste andmete kohta. Päringutest saadud info alusel on võimalik hinnata tehingupoole tausta.
Tasuta on võimalik näha kehtivaid registrikaardi andmeid (ettevõtte registrikood, ärinimi, aadress, esmakande aeg, õiguslik vorm, registrikande staatus, osa-/aktsiakapitali suurus), käibemaksukohustuslase numbrit ja selle kehtivuse andmeid, maksuvõla infot, esitamata deklaratsioone, majandusaasta aruannete esitamise infot ning kehtivaid äri- ja ettevõtluskeelde. Tasuliste teenuste täpsem hinnakiri asub e-äriregistri avalehel.
Euroopa Äriregister vahendab ametlikku informatsiooni Euroopa ettevõtete kohta. Väljastatavad andmed Euroopa Äriregistrist on tasulised.
Internetist on leitavad erinevad krediidiinfo teenust pakkuvad andmebaasid, kust on võimalik saada kasulikku infot tehingupoole kohta. Näiteks
Krediidiinfo AS-i veebilehelt saab erinevaid raporteid tehingupoole finantsvõimekuse hindamiseks, B-kaardi andmed, käibemaksukohustuslase numbri ja selle kehtivuse andmed, tegevuslubade info, ettevõttega seotud isikud, ettevõtte maksuvõlgade ja maksehäirete andmed, tasutud maksude info, majandusaasta aruanded, kinnistute info, pandiinfo. Krediidiinfo AS-i pakutavad teenused on osaliselt tasulised.
Majandustegevuse registrisse (MTR) on koondatud erinõuetega tegevusalad, mis muudab ettevõtjate tausta kontrollimise lihtsamaks. MTR-is leiab teavet tegevuslubade, majandustegevusteadete, ettevõtjatele tehtud ettekirjutuste ja keeldude kohta.
Karistusregister on riigi andmekogu, kuhu kantakse andmed karistatud isikute (sh juriidiliste isikute) ja nende karistuste kohta. Päringu tegemine maksab 4 eurot.
Kui karistusregistrist nähtub, et isikul on varasemaid maksualaseid süütegusid, võib see olla üheks riskiks, et temaga tehinguid tehes võite sattuda maksupettuse ahelasse. Samuti võivad korduvad seaduserikkumised viidata sellele, et isiku seaduskuulekus ei ole kõrge ning tehingu tegemine võib osutada riskantseks.
Kui tehingupool väidab, et finantseerib oma tegevust ja/või tehingut toetustega, siis saab info õigsust kontrollida näiteks järgmistest avalikest andmebaasidest:
Põllumajanduse registrite ja informatsiooni amet (PRIA) tegeleb riiklike toetuste ning Euroopa Liidu põllumajanduse ja maaelu arengu toetuste, Euroopa Kalandusfondi toetuste ja turukorralduslike toetuste andmise korraldamisega, seadusega ettenähtud põllumajandusega seotud riiklike registrite pidamisega. PRIA toetused leiad
SIIT. PRIA registrid leiad
SIIT.
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) pakub ettevõtjatele, teadusasutustele, avalikule ja kolmandale sektorile rahalisi toetusi, nõustamist, koostöövõimalusi ja koolitust. EAS-i toetatud projektid leiad
SIIT.
Elektroonilise Riigi Teataja vahendusel on võimalik otsida
kohtulahendite registrist kohtute poolt avaldatud lahendeid ja nende kokkuvõtteid.
Riigikohtu lahendid on leitavad
Riigikohtu veebilehelt.
Kohtulahendite registrist on võimalik nii ettevõtte kui ka füüsilise isiku nime järgi (sisestades nime lahtrisse „Lahendi tekst“) leida nende kohta jõustunud kohtulahendeid ja seeläbi hinnata tehingupoole õiguskuulekust. Kohtulahenditest võib saada teavet selle kohta, kas ettevõte või füüsiline isik on ise toime pannud näiteks maksualaseid rikkumisi või olnud neis osaline ning mis on olnud rikkumise sisu.
Kui isikul on olnud varasemaid maksualaseid rikkumisi, võib see olla üheks riskiks, et temaga tehinguid tehes võite sattuda maksupettuse ahelasse. Samuti võivad korduvad seaduserikkumised viidata sellele, et isiku seaduskuulekus ei ole kõrge ning tehingu tegemine võib osutada riskantseks.
Tehingupoolelt on võimalik küsida spetsiaalseid
maksuandmete tõendeid. Tõendile saab kuvada ettevõtte andmed tööjõu, palga, käivete ja maksuvõla kohta ning saata see otse läbi e-maksuameti/e-tolli tehingupoolele. Maksuandmete tõendiga saavad tehingupooled suurendada oma usaldusväärsust ja nii on mõlemal poolel kindlus, et teise maksuasjad on korras.
Allikas: Maksu- ja Tolliamet
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.