Kui otsest (materiaalsete vahendite ja ka raha) varastamist osatakse organisatsioonides päris hästi avastada ja vältida, siis teine organisatsioonidele kahju tekitamise viis – ressursside mittesihipärane kasutamine – on sageli tähelepanuta jäänud. Raamatupidamise roll võiks pettuste avastamisel olla aga oluliselt suurem.
- Mis aitaks pettusi ennetada ja ära tunda? Foto: https://pixabay.com
Seminar Pettuste avastamine ja vältimine
18. jaanuaril Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses
Lektorid EBSi dotsent Ülle Pärl ja advokaadibüroo ATTELA vandeadvokaat Marko Saag
Lisainfo ja registreerimine
SIIN.
Soodushind kehtib kuni 12. 01.2017.
Kuidas pettusi avastatakse? Kõige rohkem avastatakse pettusi vihjete abil (43% kõigist avastatud pettustest). 14% pettustest avastavad kas juhid või siseaudiitorid. 7% pettustest avastatakse kogemata ja ainult ligi 5% raamatupidamisandmete võrdlemise ning 3% välise auditeerimisega.
Kuigi raamatupidamise abil avastatakse väike osa pettustest, võiks raamatupidamise ning sisemise ja välise auditeerimise roll pettuste avastamisel olla palju suurem. Seda enam, et kolm kõige suuremat pettuste valdkonda on: varade mittesihipärane kasutamine (87% juhtudest) – sealhulgas näiteks tulude koorimine (kulud ettevõttele, tulud isiklikku ettevõttesse), materjalide ja kauba varastamine, töötasudega seotud pettused. Korruptsioon ja huvide konflikt (33% juhtudest) on teisel kohal ning finantsaruannetega seotud pettused (7% pettustest) – näiteks aastaaruandes tulude ülehindamine ning kohustiste ja kulude alahindamine – kolmandal kohal. Kusjuures aruannetega seotud pettused toovad võrreldes teiste valdkondadega neli-viis korda suuremat rahalist kahju.
Nagu eespool toodust võib järeldada, on tähtis teada, kuidas luua (raamatupidamis)süsteemi, mis aitaks pettusi ära tunda ja ennetada. Kuna pettuste ennetamine võiks olla üks raamatupidamise pakutavatest teenustest, siis on oluline teada, kuidas pettused võivad kajastuda raamatupidamissüsteemides ja kuidas pettusi paremini ära hoida.
Täismahus arttikkel ilmus ajakirja Raamatupidamise Praktik jaanuari numbis.
Autor: Ülle Pärl, EBSi dotsent
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.