04.-15. mail 2015 toimub Eesti Kaitseväe läbi ajaloo suurim reservõppekogunemine „Siil“, millel osaleb umbes 13 000 reservväelast, kaitseliitlast, ajateenijat ja tegevväelast. BDO spetsialistid Jane Orul ja Liina Tiivoja kirjutavad sellest, millega tööandja peab arvestama, kui töötaja on reservõppustel.
- Töötasuarvestus reservõppekogunemise ajal Foto: Andres Haabu
Alljärgnevalt kokkuvõtlikult, mida peaks tööandjana teadma, kui õppustele kutsutu näol on tegemist ühega Teie töötajatest.
Esiteks peab tööandja arvestama sellega, et reservõppekogunemine on kutse saanud reservväelasele kohustuslik ning sellel ajal on töötajal õigus keelduda töö tegemisest Töölepinguseaduse (TLS) §19 punkt 5 alusel („töötajal on õigus keelduda töö tegemisest, kui töötaja on ajateenistuses või asendusteenistuses või osaleb õppekogunemisel“). Tööandja ei saa kohustada töötajat mitte minema, seda enam, et see võib kaasa tuua trahvi või aresti. Seega õppekogunemise ajaks töötaja töösuhe nii-öelda peatub. Kaitseväe õppekogunemisel oldud aega ei pea arvama põhipuhkuse andmise õiguse aluseks oleva aja hulka (töötaja ei teeni põhipuhkuse päevi seal oldud aja eest). Samas on tööandjal lubatud kasutada töötajale soodsamat varianti ja seda siiski arvestada.
Teiseks, õppekogunemisel oldud aja eest tööandja oma töötajale kehtiva seadusandluse kohaselt maksma ei pea. Reservväelasele makstakse riigi poolt õppekogunemisel oldud aja eest päevaraha vastavalt õppekogunemisele kutsutu auastmele (tegu on brutosummadega (tulumaksuseadus § 19 lg 3 p 3):
sõdur – 27 eurot päevas;allohvitser – 30 eurot päevas;ohvitser – 40 eurot päevas.
Sõltuvalt tööandja heast tahtest ja töötaja väärtustamisest, pole samas keelatud ka õppekogunemisel oldud aega töötajale hüvitada. Seejuures tuleb lihtsalt arvestada, et sellega kaasnevad ka kõik tavapärased palgamaksud.
Kuivõrd peagi on ukse ees ka kevadine kaitseväkke värbamise aeg, kordame siinkohal üle mida peaks teadma juhul, kui töötaja kutsutakse ajateenistusse (asendusteenistusse)?
ajateenistusele eelneb tavaliselt Kaitseväeameti arstlikus komisjonis käimine. Arstlikus komisjonis käimine on töötamise takistus töötajast mitte tuleneval põhjusel (TLS §38) ning juhul kui see langeb töötaja tavapärasele tööajale, on töötajal õigus nõuda keskmise töötasuga tasustatavat vaba aega.ajateenistuse ja asendusteenistuse ajal on töötajal õigus keelduda töö tegemisest TLS §19 punkt 5 alusel. Töötaja ajateenistusse minek ei saa olla töölepingu lõpetamise aluseks, töösuhe vaid peatub ning jätkub töötaja ajateenistusest naasmisel. Töösuhte peatumise ajal puudub tööandjal kohustus maksta töötajale töötasu ning ka töötamise registris märgitakse tööleping peatunuks;ajateenistuses oldud aega ei arvata põhipuhkuse andmise õiguse aluseks oleva aja hulka ning samuti peatub töötaja varem väljateenitud põhipuhkuse aegumine.
Autor: Jane Orul, BDO Eesti Liina Tiivoja, BDO Eesti
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.