Maksu- ja tolliameti (MTA) esindajad kohtusid reedel Eesti Õliühingu juhtidega, et arutada hetkeolukorda kütuseturul ja võimalusi, kuidas aidata kütuseostjal hinnata oma tehingupartneri usaldusväärsust. Lisaks otsustati hakata tegema koostöös ettevalmistusi elektroonsele müügisüsteemile üleminekuks.
MTA peadirektori asetäitja Egon Veermäe sõnul on tõhusam kontrollitegevus aidanud oluliselt vähendada kütusesektori maksukahju. „Maksuhaldur on likvideerinud mitmeid suuremaid petuskeeme, mille tulemusel on tänavu võrreldes eelmise aastaga käibemaksu laekumine vedelkütusealase registreeringuga ettevõtete seas kasvanud 30 miljoni euro ehk 38 protsendi võrra. Samal ajal on deklareeritud kogumüük tänavu seitsme kuuga võrreldes eelmise aasta sama ajaga langenud 479 miljonit eurot, sellest 230 miljonit ehk 48 protsenti on seotud 17 probleemse äriühingu tegevuse peatamisega maksuhalduri poolt 2013. aasta teises pooles.“
Reedesel kohtumisel arutasid MTA ja õliühing võimalusi, kuidas aidata täiendavalt kaasa kütuseturu korrastamisele. „Leppisime õliühinguga kokku töögrupi moodustamises, mille eesmärk on töötada välja elektroonne müügisüsteem, mis aitaks jälgida kütuse liikumist aktsiisilaost kütusetanklani. Hindame, et internetipõhise aruandlussüsteemi kaudu on võimalik oluliselt vähendada pettuseriski kütusesektoris. Sarnane süsteem on kasutusel ka näiteks Euroopa Liidu riikide vahelisel kütuse liikumisel,“ rääkis Veermäe.
Lisaks tutvustas MTA kütusemüüjatele turvalise tarneahela käsitlust, mis on suunatud eelkõige nendele ettevõtjatele, kes soovivad ise oma tehingutes välistada võimaliku pettuse. Mitmed kütusemüüjad on näidanud üles soovi pettuste vastu võidelda ning osta kütust sellisest tarneahelast, kus ei tegeleta pettustega. „Oleme koostanud juhise, mis aitab kütuseostjal hinnata oma tehingupartneri usaldusväärsust, loobuda tingimustele mittevastavate kütusemüüjatega tehingu tegemisest või kasutada maksuriskide maandamiseks käibemaksu ettemaksukontole tasumise võimalust,“ selgitas Veermäe.
MTA saadab eelnimetatud juhise lähiajal nendele tanklatele, kelle kütuse tarneahelas on maksuhaldur tuvastanud probleemseid müüjaid. „Loodame, et need tanklad avaldavad ise soovi meiega koostööd teha, et kütuseturgu efektiivsemalt korrastada. Meie omalt pool oleme valmis turuosalisi juhendama ning turu korrastamisele mitmekülgselt kaasa aitama. Soovime avameelset ja läbipaistvat koostööd, sest just turuosaliste abiga on võimalik otsustavalt pettustele piiri panna,“ lisas ta.
Autor: Tuuli Seinberg, raamatupidaja.ee
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.