Maksusüsteemi progressiivsemaks muutmine teeb inimesed õnnelikumaks ning sellega võib kaasneda ka sotsiaalse heaolu ühtlustumine, näitas värske uuring.
Sageli räägitakse, et võrdse maksumääraga proportsionaalse maksusüsteemi puhul tunnevad inimesed end paremini kui progressiivse maksustamise korral, kus rikkamate inimeste jaoks kehtivad kõrgemad maksumäärad. Näiteks USA on viimastel aastakümnetel oma maksustruktuuri progressiivsust vähendanud ning Eestis kehtib järjekindlalt proportsionaalne maksusüsteem, vahendab Delfi Majandus.
Ajakirjas Pychological Science ilmuv uuring võrdles aga 54 riiki ning leidis, et maksumäärade ühtlustamisega võib kaasneda ka sotsiaalse heaolu ühtlustumine. Virginia ülikooli psühholoogi ja uuringu ühe autori Shigehiro Oishi sõnul on kodanikud seda õnnelikumad, mida progressiivsem on riigi maksupoliitika.
Teadlased analüüsisid Gallupi 2007. aasta üleilmse küsitluse, mis hõlmas 54 riiki ja ligi 60 000 inimest, andmete põhjal maksude progressiivsuse ja heaolu vahelist suhet.
Seotud lood
Täna tuleb riigikogus esimesele lugemisele keskerakonna fraktsiooni esitatud järjekordne astmelise tulumaksu eelnõu,
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.