Swedbanki riskihindamise kalkulaatori tulemused näitavad, et enam kui pooltel vastanutest ületavad kohustused olemasolevaid varasid ning vähem kui veerand omab vähemalt kuue kuu jagu sissetulekute sääste.
Juunis käivitas Swedbank oma internetipangas ja Facebooki lehel riskikalkulaatori, mille abil on tänaseks oma riske ja lähedaste finantsturvalisust hinnanud juba üle 2500 inimese.
Vastanutest 68 protsendil neelavad praegused kulud kogu sissetuleku, mistõttu ei ole neil täna võimalik oma lähedaste turvalise tuleviku kindlustamisse täiendavalt panustada. Samas mõistab enamus vastajatest säästmise, investeerimise ja kindlustamise tähtsust. Pea 94 protsenti soovib pakkuda oma lähedastele rahalist kindlustunnet ka siis, kui vastaja ise enam nende eest hoolitseda ei saa.
Swedbank Life Insurance äriarenduse juht Mihkel Mandre sõnul joonistub riskide hindamise kalkulaatori vastustest välja tõsiasi, et turvakapital, mis võiks igal perel ootamatuteks olukordadeks olemas olla, on piisaval määral olemas siiani kahjuks vaid vähestel.
Turvakapitali puudujääk on nähtav ka suuremas mastaabis. „Varadega võrreldes on Eesti elanike kohustused täna suuremad. Kui lähtuda maailmapraktikast ja arvestada, et igal inimesel võiks olla vähemalt ühe aasta sissetuleku suurune turvakapital pere kaitse tagamiseks, ületavad meie arvutuste kohaselt kohustused varasid ligi kahekordselt,“ selgitas Mandre. Swedbank Life Insurance SE andmetel moodustab turvakapitali puudujääk Eestis täna kokku ligi 6 miljardit eurot, mis teeb iga tööealise inimese kohta keskmiselt 8700 eurot.
Mandre sõnul saab turvakapitali puudujääki vähendada mitmel viisil. „Raha säästmine on igal juhul vajalik, kuid selle kõrval on ka teisi lahendusi. Näiteks ei teadvustada Eestis veel piisavalt, et elukindlustus on üks kättesaadavamaid lahendusi, kuidas koheselt tagada vajalik turvakapital suuremate ootamatuste puhuks. Näiteks, kui panna igas kuus kõrvale kümme eurot, kulub inimesel 10 000 euro kogumiseks 83 aastat. Kümme eurot kuus tuleks maksta ka lepingu eest, mis tagaks aga elukindlustuskaitse summas 10 000 eurot alates esimesest päevast. Finantskaitse lepinguid saab nüüd mugavalt sõlmida ka otse Swedbanki internetipangas.“ lisas ta.
Mis on mis
Riskide hindamise kalkulaator võimaldab hinnata oma finantskäitumise riske ja elustiili mõju pere ja lähedaste majanduslikule turvalisusele. elu- ja varakindlustuse jaotuse all ja panga Facebooki lehel
www.facebook.com/SwedbankEestisRiskikalkulaatorit saab täita Swedbanki kodulehel
www.swedbank.ee
Kalkulaatorit on 19. augusti seisuga kasutanud 2545 inimest.
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.