Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts tutvustab tänasel valitsuse istungil teatud firmadevahelisi kokkuleppeid lubavaid grupierandi määruse eelnõud.
Grupierandid on konkurentsiseaduse alusel valitsuse määrusega antavad üldised load konkurentsi kahjustavate või kahjustada võivate kokkulepete sõlmimiseks, kooskõlastatud tegevuseks või ettevõtjate ühenduse otsuse vastuvõtmiseks.
Grupierand lubab teatud kokkuleppeid sõlmida, mis tavaliselt rikuvad ettevõtjate vahelise kokkuleppe keeldu, kuid samas on neil kokkulepetel teatud positiivne mõju ja ettevõtjate turuosa ei ole suur. Kui koostööd tegevad ettevõtjad näevad, et nende turuosa jääb grupierandi kohaldumise piiresse ja koostöös ei ole grupierandis sätestatud keelatud piiranguid (näiteks hinna piirangud), siis võib ettevõtja oma tegevust jätkata ilma konkurentsiametit sellest teavitamata.
Ministeeriumi andmeil ei ole teada kui palju spetsialiseerumiskokkuleppeid Eestis kasutatakse. Kuid tootmiskokkuleppeid kasutatakse Eestis küll. Tootmiskokkuleppeid võib kasutada igasugustes valdkondades, kus toimub tootmine. Tootmine võib olla lihtsalt kas ühistootmine või antakse ühele poolele – see ongi spetsialiseerumine.
Tänavu kaotab kehtivuse valitsuse 2002. aastast pärit määrus „Konkurentsi kahjustavate või kahjustada võivate horisontaalsete kokkulepete sõlmimiseks loa andmine (grupierand)“, mistõttu on vajalik kehtestada uus õigusakt, millega teatavat liiki horisontaalsete kokkulepete suhtes kohaldatakse grupierandit.
Seotud lood
Uus aasta toob enam kui 1000 muutust seadustes. Raamatupidaja.ee toob välja ettevõtjale olulisemad muudatused.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.