• 05.11.10, 12:08
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Maris Lauri: valitsus pole suutnud hinnatõusu ootusi ohjata

Euroeelselt on hinnatõusu ootused endiselt kõrged ning valitsus ei ole suutnud neid ootusi ohjata, ütles Swedbanki makroanalüütik Maris Lauri.
"Selles osas on kommunikatsioon väga puudulik, sest ei ole suudetud selgeks teha, et mõõtühiku vahetus ei tähenda veel mõõdetava koguse muutumist," märkis ta.
Lauri ütlusel on väga kahju sellest, et väikeettevõtted planeerivad euro varjus hindu tõsta. "Isegi kui hinnatõus on tootmise kallinemisega põhjendatav, siis hindade teisendamise varjus toimuv hindade tõstmine jätab väga inetu mulje, sest sellega püütakse inimeste hirme ja ebakindlust enda kasuks ära kasutada," sõnas analüütik.
Tema kinnitusel võiks võiks parem konkurentsisituatsioon Eestis hinnatõusu mõnevõrra pidurdada. "Kahjuks on valitsusasutuste tegevus olnud viimase ajani üpris passiivne ning viimasel ajal aktiviseerunud konkurentsi- ja tarbijakaitseamet ei saa tagasi pöörata juba toimunud konsolideerumisi," selgitas ta. "Suurtegijate poolt domineeritud turg tähendab aga paratamatult seda, et hinnad ennem tõusevad kui langevad," lisas Lauri.
Statistikaameti andmetel kasvas tarbijahinnaindeks oktoobris septembriga võrreldes 0,6% ja eelmise aasta oktoobriga võrreldes 4,7%. Selline kasv ületas tuntavalt prognoosi. Põhiliseks hinnatõusu põhjuseks oli toidukaupade kallinemine (1,9% kuuga, 8,9% aastaga), kuid tavapärasest mõnevõrra enam tõusid ka transpordi (0,5% kuuga, 4,5% aastaga) ja vaba aja (0% ja 1,4%) hinnad.
Toidukaupade puhul on enim tõusnud piima- ja leivatoodete hinnad, kuigi hinnatõusu rekordi pakkus seekord tatar (88,8% kuuga), millele järgnes värske kurk (27,1%) ja peenleib (26,7%). Toidukaupade hinnatõus on valdavalt seotud välisturgude hinnatõusuga, kusjuures tatra puhul on Venemaa varustuspaanikal olnud märkimisväärne mõju.
Kui jätta kõrvale energia ja toidukaupade hinnad (nn baasinflatsioon), siis ülejäänud hinnad on tõusnud aastaga 0,94% (septembri andmed). 12 jooksva kuu arvestuses jõudis baasinflatsioon positiivse väärtuseni alles septembris. See kinnitab välishindade äärmiselt suurt mõju Eesti hinnatasemele ja tarbijanõudluse nõrkust.
Arvestades varasematest prognoosidest tuntavalt tugevamat hinnatõusu tõstis Swedbank selle aasta tarbijahindade kasvuootuse 2,6 protsendilt 3%-le.
Autor: Indrek Kald, Lemmi Kann

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 07:30
Avalikusta kliendi võlg ja tagastamise kiirus kahekordistub
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele