Täna hääletas 45 riigikogu liiget müügi- ja paadimaksu kaotamise poolt. Vastu oli 41 riigikogu liiget ja neli riigikogu liiget jäi erapooletuks.
Seaduse eelnõu rakendub 1. jaanuarist 2012. Rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas toonitas, et müügimaksu kaotamine võtab lisakoormuse nii kaupmeestelt kui klientidelt ning vähendab sellega survet hindadele.
"Tallinna linnavolikogu kehtestatud müügimaks tekitab paratamatult hinnatõusu kogu Eestis," ütles Rõivas. "Isegi, kui müügimaksu üle-eestiline mõju ei ole väga suur, on põhimõtteliselt väär, et üks omavalitsus saab koormata kõiki eestimaalasi," lisas ta.
Rõivase sõnul on uue maksu kehtestamine Tallinnas toonud kaupmeestele kaasa vajaduse teha märkimisväärseid kulutusi ning see suurendab omakorda survet hindadele.
Rõivas ei ole nõus opositsiooni kriitikaga, justkui mõjutaks müügimaksu kaotamine kogu Eesti omavalitsusi. "97% omavalitsusi ei ole müügimaksu kehtestanud ega plaani seda teha. Viimasel ajal on müügimaksu sisse viinud üksnes Tallinn," lausus ta.
Seotud lood
Tallinna Ettevõtlusamet esitas vastulause eile portaalis raamatupidaja.ee ilmunud advokaadibüroo SORAINEN soovitusele nõuda büroo hinnangul seadustega vastuolus oleva müügimaksu tagastust. Ameti teatel saab müügimaksu tagasi taotleda andmeid korrigeerides ja deklareeritut vähendades.
Tallinna müügimaksu deklaratsiooni ei ole juunikuu eest veel esitanud viiendik ehk ligi tuhatkond müügimaksu kohustuslast. Maksuhaldur hoiatab, et vajadusel võetakse kasutusele sunniraha hoiatus.
Nii Euroopa Liidu käibemaksu- kui aktsiisidirektiiviga vastuolus olev müügimaks laguneb praegu küll jupikaupa, kuid selle kogumine tuleks tervikuna ära lõpetada ning juba makstud summad linnalt tagasi küsida, ütles liidu juhatuse esimees Lasse Lehis.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.